Największe piłkarskie firmy w Krakowie na tydzień przed mundialem w Rosji

fot. Justyna Kamińska/LoveKraków.pl

Akademia Piłkarska 21 we współpracy z miastem zorganizuje na początku czerwca przyszłego roku prestiżowy turniej dla drużyn do lat 11. Prezydent Jacek Majchrowski wysłał zaproszenia do największych klubów Europy, m.in. Realu Madryt. Ambasadorami zostali m.in. Jerzy Dudek, Tomasz Frankowski i Grzegorz Mielcarski.

Szefem Akademii Piłkarskiej 21 jest Marek Konieczny, były piłkarz m.in. Wisły Kraków, a o postępy najmłodszych adeptów dbają m.in. byli reprezentanci Polski - dobrze znani pod Wawelem Tomasz Frankowski i Mirosław Szymkowiak. W 2017 roku AP już po raz ósmy zorganizowała turniej dla dzieci szkolących się w czołowych klubach Europy – Murapol Cup. Na obiektach Podgórza Kraków zwyciężyła Escola Varsovia, której rywalami - oprócz gospodarzy -  byli m.in. Manchester United, FC Nantes, Dynamo Kijów, Dinamo Zagrzeb. Stawkę uzupełniły najlepsze polskie akademie.

Najlepsi z najlepszych

W przyszłym roku turniej ma być jeszcze bardziej prestiżowy. – Na ostatnim gościł prezydent Jacek Majchrowski i chyba bardzo mu się spodobało, bo dostaliśmy informację, że miasto chciałoby się jeszcze bardziej zaangażować – mówi Konieczny.

W drugi weekend czerwca w Krakowie mają grać aż 24 zespoły. W pierwszej kategorii zobaczymy 12 drużyn złożonych z piłkarzy z rocznika 2007. Swoją obecność potwierdziły już Manchester United, Dynamo Kijów, Dinamo Zagrzeb i Heerenven. – Jedną nogą są u nas także Liverpool, Espanyol i Ajax. Z innymi wielkimi markami wciąż rozmawiamy – informuje szef AP 21.

Pod Wawelem mogą się także pojawić piłkarze Realu Madryt. – Prezydent Majchrowski wysłał zaproszenia do kilkunastu najlepszych klubów – mówi Janusz Kozioł, pełnomocnik ds. rozwoju kultury fizycznej. Królewskich do przyjazdu stara się namówić Jerzy Dudek, jeden z ambasadorów turnieju. O gości z FC Porto ma z kolei zabiegać Grzegorz Mielcarski

Finał na Rydlówce?

Pozostałe 12 zespołów ma przyjechać z rok młodszymi zawodnikami w kategorii U-10. Ma to być dla nich przetarcie przed głównym turniejem w 2019 roku. – Chcemy, by tu większość stanowiły polskie i krakowskie akademie – zaznacza Konieczny.

W pierwszy dzień rywalizacja ma toczyć się na boisku Podgórza przy Dekerta, a finały są planowane na stadionie Garbarni. Piłkarze i ich opiekunowie mają także poznać Kraków i okolice. – Moim marzeniem zawsze była promocja naszego miasta, by ci młodzi ludzie poznali naszą kulturę i tradycję. Pewnie część z nich kiedyś tu wróci – uważa Konieczny.

Krakowski Festiwal Piłkarski

Przed mistrzostwami Europy U-21 w Krakowie Janusz Kozioł podkreślał, że chciałby, by po tej imprezie pozostało coś trwałego dla dzieci i młodzieży. Dlatego w przyszłym roku odbędzie się nie tylko turniej AP21, ale kontynuowany będzie Krakowski Festiwal Piłkarski. W tym roku pod tym szyldem odbyło się sześć takich wydarzeń z udziałem ponad dwóch tysięcy młodych sportowców. Organizatorami są kluby i akademie, a miasto wspiera finansowo i przekazuje nagrody.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne