Otwarte boiska i powrót piłkarskiej ekstraklasy. Czas na „odmrażanie sportu”

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl


Rząd przedstawił kolejne etapy „odmrażania sportu”. 4 maja zostaną otwarte boiska, na których będzie mogło przebywać sześć osób. Natomiast piłkarska ekstraklasa wróci 29 maja, a Ekstraliga żużlowa od 12 czerwca.

Podczas sobotniej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki  i minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk przedstawili kolejne etapy dotyczące wznawiania działań, jeśli chodzi o sport.

– Wraz z matrycą powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej chcemy pokazać matrycę powrotu do rzeczywistości sportowej. Chcemy przejść do kontrofensywy, powrotu do normalności sportowej w najbliższych tygodniach i miesiącach– mówił premier Mateusz Morawiecki.

Pierwszy etap wszedł w życie i dotyczy wejścia do parków i lasów. Kolejne dotyczą m.in. orlików, boisk szkolnych, strzelnic czy pól golfowych i organizacji imprez masowych.

Kolejne etapy

Drugi etap dotyczy infrastruktury o otwartym charakterze, czyli m.in. stadionów sportowych, boisk szkolnych, orlików, strzelnic, pól golfowych, stadnin koni czy strzelnic.

Od 4 maja w otwartej przestrzeni będzie mogło przebywać w jednym czasie maksymalnie do 6 osób. Wszyscy będą musieli zachować dystans i zasłaniać twarz. Na otwartych kortach tenisowych będą mogły przebywać jednocześnie 2 osoby.  Jeśli chodzi o infrastrukturę dotyczącą sportów wodnych – będą to mogły być 2 osoby.

Co ważne – użytkownicy obiektów sportowych mają być weryfikowani. Nie będzie możliwości korzystania z szatni. Po użyciu wszystkie urządzenia będą musiały być poddane dezynfekcji. Osoby wchodzące do obiektu i opuszczające go będą musiały obowiązkowo dezynfekować ręce.

– Trening sportowy będzie można wykonywać na tych obiektach otwartych bez maseczki – zapowiada minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Trzeci etap obejmie sale i hale sportowe w szkołach (grupy 6-osobowe), a ostatni, czwarty - infrastrukturę zamkniętą. To m.in. baseny, siłownie, kluby fitness, kręgielnie, kluby taneczne, skateparki i ścianki wspinaczkowe. Piąty i najodleglejszy etap dotyczy organizacji imprez masowych zgodnie z nowymi zasadami sanitarnymi.

Powrót ekstraklasy

– Rozgrywki ekstraklasy są planowane na przełom maja i czerwca. Ekstraligę żużlową planujemy na połowę czerwca – zapowiedziała minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Zawodnicy będą musieli przejść przymusową kwarantannę – dopiero później będą mogli wziąć udział w kilkuosobowych treningach. Te miałyby ruszyć 10 maja, a 27. kolejka PKO BP Ekstraklasy ruszyłaby na przełomie maja i czerwca. Sezon miałby się zakończyć w drugiej połowie lipca.

„Odmrażanie” obejmie również żużlową PGE Ekstraligę. 8 maja ma się rozpocząć dwutygodniowa kwarantanna zawodników i mechaników. Z końcem maja ma się rozpocząć 2-tygodniowy czas treningów. Sezon rozpocznie się 12 czerwca.

Wszystkie rozgrywki będą się odbywały bez udziału publiczności.

Plan rządu obejmuje również przygotowania do Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2021 roku. W maju rozpocznie się szkolenie wąskiej grupy 250 sportowców w pięciu Ośrodkach Przygotowań Olimpijskich. 24 kwietnia wybrani sportowcy rozpoczną 14-dniową kwarantannę, a 9 maja zostanie podjęta decyzja o rozpoczęciu treningów grupowych.

comments powered by Disqus