Przygotowania do igrzysk. Nie ma dobrych wieści w sprawie toru

fot. Maria Kantor/LoveKrakow.pl

Zmniejszenie zakresu prac i ogłoszenie nowego przetargu niewiele zmieniło w kwestii modernizacji toru do kajakarstwa górskiego przy ulicy Kolnej z dotacji przed III Igrzyskami Europejskimi. W postępowaniu nie wpłynęła oferta.

43 mln 428 tys. zł miasto chce przeznaczyć na przebudowę toru kajakowego. Na ten cel ministerstwo sportu przyznało prawie 40 mln zł dotacji, ale na razie nie można jej wydać. Zarząd Infrastruktury Sportowej podjął kilka prób znalezienia wykonawcy i od ponad roku nie udaje się zrobić kroku do przodu. Potencjalni wykonawcy oczekiwali dużych kwot lub w ogóle nie byli zainteresowani podpisaniem umowy. Nie pomogło ograniczenie skali przebudowy. Żadna oferta nie wpłynęła również po negocjacjach, co urzędnicy przyjęli z dużym zaskoczeniem.

Początkiem roku ogłoszone zostało zupełnie nowe postępowanie, gdyż ZIS zrezygnował z budowy nowego basenu startowego i zadaszenia nad częścią toru. Przetarg obejmował modernizację koryta toru na całej długości (ponad 320 metrów), wymianę figur i budowę namioru nad częścią startową. Nie wpłynęła ani jedna oferta. Na razie nie wiadomo, jakie dalsze plany ma ZIS.

Prace przy Reymonta, unieważniony przetarg na budowę boiska


Z trzech zadań, na które Kraków otrzymał łącznie 350 mln zł dotacji ze środków rządowych na przygotowania do tegorocznych igrzysk europejskich, realizowana jest modernizacja elewacji stadionu Wisły przy ulicy Reymonta. Umowa z Eiffage Polska została podpisana w grudniu zeszłego roku. Z kolei pierwsze postępowanie dotyczące budowy przy hali Cracovii boiska do koszykówki 3x3 zostało unieważnione. Jak informowaliśmy, wpłynęła jedna oferta na ponad 6,4 mln zł, a miasto zamierza wydać nie więcej niż 2,9 mln zł.

Dodajmy, że rozpoczęta modernizacja stadionu i planowana toru kajakowego nie jest warunkiem koniecznym, by igrzyska europejskie doszły do skutku. Ceremonie i zawody da się przeprowadzić bez wykonania prac, jednak dzięki imprezie obiekty mają szansę stać się nowocześniejsze, co jest możliwe po dofinansowaniu z budżetu centralnego.

Umowa między rządem a miastem zakłada zakończenie inwestycji do 31 maja. Igrzyska odbędą się od 21 czerwca do 2 lipca.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki