Rekordowa liczba zawodników pobiegnie między kopcami

11. PZU Bieg Trzech Kopców fot. JG

Trzy tysiące osób wystartuje w niedzielę w 12. PZU Biegu Trzech Kopców. To rekordowa liczba, choć znalazłoby się dużo więcej chętnych. Ograniczony limit uczestników jest spowodowany względami bezpieczeństwa.

Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Biegu Górskim przyciągają jak magnes. Miejsca skończyły się pięć godzin po rozpoczęciu internetowej rejestracji.

Bieg Trzech Kopców wchodzi w skład Królewskiej Triady Biegowej. Trudno o zdobycie tej nagrody ze względu na ograniczoną liczbę uczestników najbliższej imprezy – mówi Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

W wiosennym maratonie wystartowało prawie sześć tysięcy ludzi, a 14 października na trasę półmaratonu może wybiec ponad dziesięć tysięcy biegaczy. Organizatorzy dostają więc wiele pytań, dlaczego między kopcami może pobiec tylko trzy tysiące.

Zastanawialiśmy się nad podziałem biegaczy na starcie, ale problemy z pojemnością trasy mogą się pojawić również na bulwarach czy w Lasku Wolskim. Ciągle szukamy sposobów na rozwiązanie tej kwestii, bo zainteresowanie krakowskimi biegami wciąż rośnie – podkreśla Kowal, który zaprasza krakowian do kibicowania. Dla osób, które będą chciały przemieścić się ze startu (kopiec Krakusa) do strefy mety (kopiec Piłsudskiego) zostaną podstawione autobusy. Z kolei zawodnicy po okazaniu numeru startowego przez całą niedzielę mogą korzystać bezpłatnie z wszystkich linii komunikacji miejskiej (szczegółowe informacje na stronie ZIS).

Wymagające 13 kilometrów

Trasa 12. PZU Biegu Trzech Kopców liczy 13 kilometrów. Widzie z kopca Krakusa, ulicą Dembowskiego, Rynkiem Podgórskim, kładką Bernatka, Bulwarami Wiślanymi, ul. św. Bronisławy, al. Waszyngtona do kopca Kościuszki, dalej Laskiem Wolskim do mety na kopcu Piłsudskiego.

– Jest trudna i wymaga odpowiedniego treningu technicznego, wszechstronnego przygotowania pod kątem wytrzymałości, siły i taktyki. Biegacze mają się gdzie wykazać – zauważa Maria Sławik, która przed rokiem zajęła drugie miejsce wśród kobiet, a teraz była jednym z trenerów przygotowujących chętnych do imprezy.

Start zawodników nastąpi o godzinie 10.30. Trasę należy pokonać maksymalnie w 120 minut. W ubiegłym roku zwycięzca z Kenii – Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo – uzyskał czas 40 minut i 4 sekundy i ustanowił nowy rekord biegu.

 


comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne