News LoveKraków.pl

Stadion Wisły. Kolejny krok w sprawie dużych zmian wokół obiektu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W listopadzie został złożony wniosek o pozwolenie na budowę trzech parkingów dla ponad 1200 pojazdów, boiska treningowego z trybuną oraz stref rekreacyjnych przy stadionie im. Henryka Reymana. Na razie miasto nie ma zapewnionych środków na realizację inwestycji.

W 2023 roku, głównie dzięki środkom z budżetu państwa na przygotowania do igrzysk europejskich, za niemal 110 mln zł został zmodernizowany stadion Wisły. Przy ulicy Reymonta 20 wymieniono instalacje i systemy bezpieczeństwa, naprawiono dach i przywrócono skośne daszki, a także wykonano elewację. Od kilku lat żywy jest także temat zmian wokół największego sportowego obiektu Krakowa – sąsiadującego z parkiem Jordana, Błoniami i Miasteczkiem Studenckim AGH. 

Nowe parkingi przy stadionie Wisły

Materiały ZIS w Krakowie
Materiały ZIS w Krakowie


W 2020 roku odbyły się konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania terenu wokół stadionu. Częsci mieszkanców (Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody) m.in. nie podobał się parking z 500 miejscami od strony Błoń i związany z nim ruch samochodów. Z kolei kibice zrzeszeni w Socios Wisła Kraków walczyli przede wszystkim o budowę boiska treningowego, miejsce na klubowe muzeum i pomnika Henryka Reymana. Mieszkańcom zależało też na połączeniu terenu stadionu z Parkiem Jordana.

Krzysztof Dębowski, wicedyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej, mówił potem radnym, że wszystkie wnioski zostały wzięte pod uwagę. 

– Jedna kondygnacja parkingu południowego znajdzie się pod ziemią. W przypadku dwóch pozostałych wszystko znajdzie się na powierzchni. Łącznie będzie 1200 miejsc, to wszystko przewiduje plan zagospodarowania przestrzennego – tłumaczył urzędnik.

Pod koniec listopada został złożony wniosek o pozwolenie na budowę. Anna Nowosielska, kierowniczka działu komunikacji w ZIS, informuje, że zakres inwestycji obejmuje budowę trzech parkingów. Dwa z nich znajdą się od strony północnej (ulica Reymonta), a jeden nadziemny z częścią podziemną od strony południowej (al. 3 Maja). Łącznie będzie tam 1200 miejsc dla samochodów i 40 autokarów. 

Nowe boisko


– Część budynku od strony północnej, oprócz powierzchni parkingowej, przeznaczona ma być na strefę obsługi mediów z częścią gastronomiczną. Ponadto inwestycja zakłada budowę boiska wielofunkcyjnego wraz z trybuną oraz stref ogólnodostępnych dla mieszkańców: placów i tarasów widokowych – tłumaczy Nowosielska. 

Na razie w mieście nikt nie wskazuje terminu realizacji. Możliwe to będzie dopiero po zabezpieczeniu finansowania w budżecie miasta i pozyskaniu środków zewnętrznych. – Podstawową funkcją parkingu jest obsługa komunikacyjna stadionu. Służyć ma on również potrzebom biur mieszczących się na stadionie, pracowników i studentów okolicznych uczelni, mieszkańców oraz turystów – wyjaśnia Nowosielska. 


Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza