TdP w Krakowie kosztuje ponad 800 tys. zł. W piątek prezentacja, w sobotę start

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Według Czesława Langa, jednym z głównych kandydatów do zwycięstwa w jubileuszowej edycji Tour de Pologne jest Michał Kwiatkowski z grupy Sky. – Bardzo się cieszę, że najsilniejsza drużyna świata jedzie w TdP. Mam nadzieję, że zespół będzie mocno wspierał lidera – mówi dyrektor wyścigu, który ruszy w sobotę z Rynku Głównego. Meta pierwszego etapu zlokalizowana będzie przy stadionie Cracovii.

W niedzielę Kwiatkowski zakończył udział w Tour de France. Zajął 49. miejsce, ale w „Wielkiej Pętli” miał za zadanie pracować na sukces innych. Praca grupy Sky została wykonana perfekcyjnie, bo jej zawodnicy zajęli pierwsze i trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

W Polsce liderem Sky ma być Kwiatkowski. 28-latek wraca na trasę polskiej imprezy po dwóch latach. Grupa ma pracować na jego sukces. Dotąd najbliżej wygranej był w 2012 roku, gdy do zwycięzcy stracił zaledwie pięć sekund.

Dwa dni Pod Wawelem

Czesław Lang wymienia Kwiatkowskiego wśród gwiazd 75. edycji. – W tym gronie są także Andre Greipel, Simon Yates, Roman Kreuziger, Fabio Aru, Thibaut Pinot oraz zwycięzca sprzed roku – Dylan Teuns – wskazuje były kolarz.

Zawodnicy będą w Krakowie przez dwa dni. W piątek o godzinie 18.30 na Rynku Głównym odbędzie się prezentacja ekip, a w sobotę o godzinie 15.50 ruszą z serca Krakowa na pierwszy etap (134 kilometry). Pierwszy zawodnik powinien się zameldować na mecie przy stadionie Cracovii około godziny 19.

– Tour de Pologne jest najbardziej rozpoznawalną na świecie polską imprezą sportową. Liczę, że Michał Kwiatkowski dostarczy nam tylu niezapomnianych wrażeń, co Rafał Majka w 2014 roku – mówi Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej.

Narodowy Wyścig Niepodległości

Wiceprezydent Krakowa, Katarzyna Król wskazuje, że dzięki narodowemu wyścigowi Kraków promuje się na całym świecie.

– To jedna z najlepszych form promowania. Krakowianie życzliwie i tłumnie kibicują kolarzom. Cenimy sobie również walory edukacyjne tego wyścigu, zachęcanie do zdrowego trybu życia, organizowanie imprez towarzyszących, takich jak Mini Tour de Pologne dla najmłodszych – podkreśla Król.

Za organizację pierwszego etapu w tym roku miasto zapłaciło organizatorom wyścigu 836 tysięcy 400 złotych brutto. Urzędnicy podkreślają jednak, że ekwiwalent reklamowy jest liczony w dziesiątkach milionów złotych.

75. Tour de Pologne zakończy się 10 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej. Z racji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości, TdP ma status Narodowego Wyścigu Niepodległości. Honorowy patronat nad imprezą objął prezydent Andrzej Duda.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne