Trzeci zawodnik 18. PZU Cracovia Maraton zdyskwalifikowany. Stosował doping

fot. Paulina Koziel

Dwuletnia dyskwalifikacja dla Philipa Cheruiyot Kangogo z Kenii. To decyzja Athletics Integrity Unit (AIU), niezależnej jednostki powołanej w celu zapewnienia uczciwości w lekkoatletyce, głównie w walce z dopingiem.

Jak informuje Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, dzięki badaniom antydopingowym przeprowadzonym podczas 18. PZU Cracovia Maraton udało się wykryć nieuczciwego zawodnika.

28 sierpnia 2020 roku Athletics Integrity Unit wydała decyzję o dyskwalifikacji na okres dwóch lat – od dnia 31 lipca 2019 roku – Philipa Cheruiyota Kangogo z Kenii. AIU zdecydowała również o anulowaniu wszystkich wyników osiągniętych przez biegacza od 28 kwietnia 2019 roku.

Dochodzenie trwało ponad rok

–  W tym dniu zawodnik brał udział w 18. PZU Cracovia Maraton i zajął trzecie miejsce. Po biegu, na zlecenie organizatora – Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie – POLADA (Polska Agencja Antydopingowa) przeprowadziła badania kontroli antydopingowej, które następnie zostały przekazane do WADA (World Anti-Doping Agency) oraz World Athletics. Kontrola wytypowanych przez komisję sędziowską biegaczy wykazała obecność niedozwolonych środków w organizmie wspomnianego zawodnika. Po tym fakcie, AIU przez ponad rok prowadziła dochodzenie, w wyniku którego podjęte zostały ww. decyzje – czytamy w komunikacie ZiS.

W związku z zaistniałą sytuacją, organizator 18. PZU Cracovia Maraton postanowił zweryfikować ostateczne wyniki biegu.

Kangogo zdyskwalifikowany

Philip Cheruiyot Kangogo został wykreślony z trzeciego miejsca, co oznacza awans o jedną pozycję w klasyfikacji generalnej mężczyzn zawodników, którzy zajęli kolejne lokaty.

– Dyskwalifikacja Kangogo i tym samym brak wypłaty nagrody dla Kenijczyka (wstrzymanej do czasu wyjaśnienia sprawy) oraz awans w klasyfikacji generalnej mężczyzn pozostałych biegaczy skutkować będą wypłaceniem przez organizatora różnicy w kwotach nagród dla zawodników, którzy zajmowali dotąd miejsca 4-6. Nagrodę otrzyma również biegacz dotychczas sklasyfikowany na 7. pozycji (w klasyfikacji generalnej mężczyzn przyznawane były nagrody za miejsca 1-6) – zaznacza ZiS.

Aktualna klasyfikacja generalna mężczyzn w 18. PZU Cracovia Maraton (miejsca 1-10)

  1. Cyprian Kotut
  2. Kentaro Nakamoto
  3. Josephant Kiprono Leting
  4. Hammington Kimaiyo Cherop
  5. Hassane Ahouchar
  6. Jaouad Kallouz
  7. Jakub Szymankiewicz
  8. Demeke Kasaw
  9. Emmanuel Kipruto Kemboi
  10. Nikita Chakhouski
comments powered by Disqus