780 ton podłoża, 300 koni. W czwartek w Arenie Kraków rusza Cavaliada

fot. materiały prasowe
Prawie 300 koni i zawodnicy z kilkunastu państw wezmą udział w imprezie jeździeckiej, która od czwartku do niedzieli odbędzie się w hali przy ulicy Lema. Na widzów czekają emocje związane z finałem Cavaliady i Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata. Nie zabraknie innych konkurencji, pokazów i targów branżowych.

Małgorzata Marcińska z Arena Kraków S.A. poinformowała, że Cavaliada będzie jednym z ponad stu wydarzeń, które w 2022 roku są planowane w hali.

– Tauron Arena widziała już prawie wszystko, ale to, co będzie się działo przez te cztery dni, jest czymś wyjątkowym. Impreza z edycji na edycję staje się ciekawsza. Nikt się nie zawiedzie, bo dla każdego – od malucha do seniora – jest duży wybór – zapowiada prezes Marcińska.

Płyta hali widowiskowo-sportowej w Czyżynach zmieniła się w duży parkur, którego budowa trwała dwa dni. Na arenę główną ciężarówki zwiozły 780 ton specjalnego podłoża (30 wywrotek po 26 ton). 

Przygotowania do Cavaliady. Fot. Mateusz Chwajoł, Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Przygotowania do Cavaliady. Fot. Mateusz Chwajoł, Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie


2018, 2019, 2022. Pierwszy finał w Krakowie

W ubiegłym roku wydarzenie zostało odwołane z powodu epidemii herpeswirusa koni EHV-1. Poprzednie edycje odbyły się w Krakowie w 2018 i 2019 roku, ale teraz po raz pierwszy w historii Kraków został gospodarzem finałowych zawodów cyklu. W listopadzie, grudniu i styczniu jeźdźców na pięknych koniach można było oglądać w Warszawie, Poznaniu i Sopocie.

Przez cztery dni miłośnicy sportu jeździeckiego obejrzą zmagania w skokach przez przeszkody, Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, powożeniu i ujeżdżeniu. Najważniejsze punkty programu skokowej części zawodów to wszystkie konkursy dużej rudny, które są zaliczane do Pucharu Świata. Zgodnie z regulaminem, rywalizacja rozpoczyna się w czwartek od konkursu szybkości, następnie w piątek zawodnicy powalczą w konkursie 150 cm z rozgrywką, a po dniu odpoczynku zmierzą się w Grand Prix 155 cm o nagrodę PKO Banku Polskiego pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa.

Liderem cyklu jest Grek Angelos Touloupis. Drugie miejsce zajmuje sześciokrotny zwycięzca tych rozgrywek Jarosław Skrzyczyński, a trzecie Tomasz Miśkiewicz.

Pula nagród krakowskiej imprezy, której poziom cały czas idzie w górę, wyniesie 550 tys. zł. – Podnosimy rangę zawodów w skokach przez przeszkody z dwóch do trzech gwiazdek – mówi Jakub Patelka z Międzynarodowych Targów Poznańskich, organizatora Cavaliady.

Finał Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata, konkursy rozrywkowe, targi

Po raz pierwszy w ramach Cavaliady odbędzie się Finał Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata. Trzech najlepszych zawodników uzyska przepustkę do udziału w kwietniowym finale, który odbędzie się w Lipsku. W tabeli na prowadzeniu jest Węgier Zoltan Czekus, przed Litwinem Andriusem Petrovasem i Grekiem Angelosem Touloupisem. Najlepszy Polak – wicemistrz Polski Dawid Kubiak – zajmuje czwarte miejsce.

Cavaliada to także uwielbiane przez publiczność wieczorne konkursy rozrywkowe. W programie znalazły się: Potęga Skoku (skok przez duży czerwony mur), Venus vs. Mars (drużyna kobiet rywalizuje przeciwko drużynie mężczyzn), sztafeta (trzysobowa drużyna składa się z jednego dorosłego zawodnika, który startuje w... samochodzie i dzieci na kucykach) i „Speed & Music” (tu szybkość łączy się z głośną muzyką). 

W programie są także targi sprzętu i akcesoriów jeździeckich.