News LoveKraków.pl

Ile boisk otworzy się dla mieszkańców? Miasto kusi monitoringiem, był postulat budowy ekranów

fot. Agata Siubijak/LoveKrakow.pl

Od tych wakacji przyszkolna infrastruktura sportowa ma być szerzej dostępna popołudniami i w weekendy. Dyrektorzy nie muszą, ale mogą się otworzyć na okolicznych mieszkańców, do czego zachęca miasto.

– Zrobimy wszystko, żeby przyszłe wakacje to był ten termin, od którego nie będą się zdarzać sytuacje, że ktoś przychodzi z dzieckiem pograć w piłkę na nowe boisko i widzi zamkniętą bramę. Infrastruktura musi być otwarta dla mieszkańców. Będziemy rozmawiać ze szkołami, były już wstępne ustalenia z wydziałem edukacji. Przygotujemy dokumenty i deklarujemy, że najpóźniej od wakacji wszystkie obiekty będą na co dzień otwarte dla krakowian – mówił pod koniec listopada wiceprezydent Łukasz Sęk, odpowiedzialny m.in. za sport.

Tuż przed Bożym Narodzeniem wszyscy obecni na sesji radni poparli projekt uchwały kierunkowej radnych Koalicji Obywatelskiej. Od 16 kwietnia do 9 maja urząd przeprowadził konsultacje społeczne, w których wzięło udział ponad 400 osób. Zgłosili 221 uwag, z których 80 zostało przyjętych do przygotowania tzw. „twardej” uchwały „w sprawie zasad i trybu korzystania z przyszkolnych boisk sportowych”. Dyskusja i głosowanie odbędą się 2 lipca, na najbliższej sesji.



Otwarcie boisk przyszkolnych. Z Prądnika Czerwonego na całe miasto

– W Krakowie mamy około 150 boisk przyszkolnych. W swoim programie wyborczym miałem punkt, by boiska, w której często inwestujemy, mogły służyć nie tylko podczas lekcji, ale również po szkole dzieciom i młodzieży. Sport jest bardzo ważny, by młodzież była zdrowa i byśmy mieli później dobrych zawodników – mówił w poniedziałek prezydent Aleksander Miszalski na terenie sportowym SP nr 6 przy ulicy Litewskiej.

Wiceprezydentka Maria Klaman, która odpowiada m.in. za edukację, podkreśliła, że 150 boisk przyszkolnych to 150 możliwości na budowanie dobrych relacji równieśniczych, międzypokoleniowych, rodzinnych i sąsiedzkich. Projekt uchwały kierunkowej przygotowali radni Tomasz Daros i Piotr Moskała. Ten drugi, w przeszłości przewodniczący Rady Dzielnicy Prądnik Czerwony, przypomniał, że w tej części Krakowa udało się porozumieć z dyrektorami szkół, by o godzinie 15, 16 boiska nie były zamykane. – Bardzo dobrze to się sprawdziło, stąd pomysł tak naprawdę przeniesienia naszego bardzo dobrego doświadczenia na płaszczyznę ogólnomiejską. Nie mieliśmy żadnych negatywnych głosów – mówił radny Moskała.

90 proc. biorących w konsultacjach społecznych odpowiedziało, że korzysta z boisk przy szkołach, ale większość (73 proc.) sporadycznie lub kilka razy w miesiącu: biegają, grają w piłkę, koszykówkę. Taki sam odsetek rozumie, że w pierwszej kolejności obiekty przede wszystkim są przeznaczone do prowadzenia zajęć dla uczniów. 92 proc. popiera bezpłatne korzystanie przez osoby indywidualne, a nieco mniej (72 proc.) odpłatne wynajmowanie m.in. grupom zorganizowanym, czy podmiotom prowadzącym działalność zarobkową – na podstawie cennika ustalonego przez dyrektora.

Miasto oferuje monitoring

Mieszkańcy mają obawy, czy dyrektorzy w sposób wystarczający określą czas i udostępnią boiska. Z kolei szkoły i okoliczni mieszkańcy zastanawiają się, czy otwarcie nie wpłynie na zwiększenie aktów wandalizmu, zaśmiecenia, szybsze pogarszanie się stanu boisk. Niektóre osoby mieszkające w pobliżu skarżą się na krzyki i wrzaski dobiegające z obiektów podczas ich użytkowania. „Z boiska przy ul. Królowej Jadwigi osoby korzystają bez ograniczeń, co jest uciążliwe dla mieszkańców. Zaproponowano godziny otwarcia boiska do godz. 20, zatrudnienie pracownika nadzorującego oraz montaż ekranów akustycznych. Na boisku przy Szkole Podstawowej nr 61 jest głośno i brak jest prywatności dla mieszkańców pobliskich domów. Zaproponowano, aby boiska były zamykane w weekendy i święta oraz żeby do regulaminu wpisać zakaz włączania głośników. Również zaapelowano, aby nowe boiska były budowane w sposób jak najbardziej odizolowany od mieszkańców” – czytamy w raporcie z konsultacji społecznych.

Przedstawiciele miasta zapowiedzieli pilotażowy program finansowego wsparcia szkół, które udostępnią infrastrukturę rekreacyjno-sportową. Środki mają być przeznaczone na zwiększone koszty utrzymania, remonty, sprzątanie, a także zatrudnienie osób opiekująych się boiskami i prowadzących na nich animacje. – Chcemy zapewnić bezpieczeństwo rodzicom i dyrektorom szkół, dlatego będziemy na tych boiskach montować monitoring. Uzyskają go szkoły, które się zgłoszą. Apeluję o odpowiedzialność do rodziców, młodzieży i wszystkich osób korzystających – mówiła wiceprezydentka Klaman.

Dyrektorzy szkół są zobowiązani do opracowania regulaminów korzystania z boisk przyszkolnych. Za bezpieczeństwo nieletnich będą odpowiadać rodzice i opiekunowie prawni. W najbliższym czasie powinna się ukazać lista szkół, które zdecydują się na otwarcie swojego terenu po godzinach prowadzenia zajęć lekcyjnych.