8. Cracovia Półmaraton Królewski. Kenijczyk z szansą na historyczne osiągnięcie

David Kiprono Metto zostanie pierwszym biegaczem w historii, który w ciągu roku wygra imprezy Królewskiej Triady Biegowej? fot. Szymon Gruchalski/Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie
David Kiprono Metto może zostać pierwszym biegaczem w historii Królewskiej Triady Biegowej, który w jednym roku wygra wszystkie zawody. Start ostatniej imprezy, 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego, w niedzielę o 10. W weekend także Mini Mini Kraków Run dla dzieci i bieg pod hasłem „Biegiem do igrzysk”.
Największe krakowskie imprezy wchodzące w skład Królewskiej Triady Biegowej uda się w tym roku zorganizować w komplecie po trzyletniej przerwie. W 2020 roku zawody w tradycyjnej formule nie doszły do skutku z powodu pandemii koronawirusa, a w 2021 obostrzenia epidemiczne pozwoliły wybiec biegaczom na trasy dopiero jesienią, przy okazji 14. Biegu Trzech Kopców i 7. Cracovia Półmaratonu Królewskiego.

David Kiprono Metto po raz trzeci?

Uczestnicy imprez składających się na Królewską Triadę Biegową otrzymują medale, które składają się w jedną całość. W tym roku szansę na skompletowanie wszystkich krążków ma około 600 osób. Wśród nich jest król 19. Cracovia Maraton i 15. Biegu Trzech Kopców, czyli 32-letni Kenijczyk David Kiprono Metto.

– Po raz pierwszy jest szansa, że jedna osoba wygra trzy biegi. Będzie to bardzo trudne, ale mam nadzieję, że się uda. Dla nas to też reklama – nie kryje Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej i 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego. 

Do biegu, który rozpocznie się w niedzielę 16 października o godzinie 10 pod Tauron Areną Kraków i zakończy we wnętrzu hali, zapisało się 6,5 tysiąca osób z ponad 40 krajów. Kanijczykowi mogą zagrozić inni zawodnicy z Afryki, ubiegłoroczny zwycięzca Witalij Szafar z Ukrainy oraz kilku jego rodaków. O czołowe miejsca na pewna powalczą też Polacy Tomasz Grycko, Mateusz Kaczor, Artur Olejarz, Patryk Kozłowski i Dariusz Boratyński. Wśród kobiet trzeba zwrócić uwagę na najlepszą przed rokiem Monikę Jackiewicz, a także reprezentującą Mołdawię zwyciężczynię wiosennego maratonu Lilię Fiskowicz, Ukrainki – Wiktorię Kaluzną (triumfatorkę 15. Biegu Trzech Kopców), Natalię Semenowicz i Walentynę Werecką czy trzecią zawodniczkę ostatniego Maratonu Warszawskiego Ewę Jagielską. Mają też przyjechać zawodniczki z Afryki.

Materiały Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Materiały Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie


Półmaraton w dobrym klimacie

Organizatorzy kontynuują proekologiczną akcję zapoczątkowaną podczas tegorocznej odsłony Cracovia Maraton, mającą na celu zwiększanie świadomości ekologicznej wśród biegaczy. ZIS informuje, że m.in. ograniczył papier i plastik w pakietach startowych, a koszulki dla zawodników są wyprodukowane z materiałów pochodzących z recyklingu i nie są zapakowane w folię. Biegacze będą mogli się napić wody z ekologicznego papierowego kubka, nalaną z hydrantów i beczkowozów. 

ZIS promuje także bieganie z własnymi naczyniami. W niedzielę 100 osób pobiegnie z bidonami zamocowanymi na specjalnych pasach (w maratonie było ich 50).

Mini Mini Kraków Run i „Biegiem do igrzysk”

Razem z uczestnikami półmaratonu ze startu na ulicy Lema ruszą uczetnicy biegu na pięć kilometrów pod hasłem „Biegiem do igrzysk”, promującym przyszłoroczne III Igrzyska Europejskie. W sobotę w okolicach Tauron Areny odbędą się biegi dzieci na dystansie od 100 do 500 metrów – Mini Mini Kraków Run.