Czy Wieczysta to klub emerytów? Najmłodsi są bramkarze, najstarsi… [ZDJĘCIA]

Wieczysta świętuje awans do III ligi. Na kolejnych zdjęciach piłkarze, którzy pojechali na obóz fot. Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl

Średnia wieku 24-osobowej kadry trenującej na obozie w Austrii wynosi 26,6 lat, a piłkarzy sprowadzonych przed debiutanckim sezonem w III lidze – 24,8. Dziś o godzinie 15 podopieczni Franciszka Smudy rozegrają trzeci sparing z drużyną, w której występuje wicemistrz świata Franck Ribery.

W dyskusjach o Wieczystej toczonych w mediach społecznościowych i w realnym świecie często przewija się temat wieku piłkarzy. Po jednej stronie aktywni są krytycy sprowadzania gwiazd, podkreślający ich słuszny jak na sportowców wiek. Po drugiej ci, którzy każdą umowę z młodym piłkarzem wykorzystują do odbicia piłeczki, że Wieczysta nie jest klubem piłkarskich emerytów, a mieszanką doświadczenia z młodością. Co mówią liczby?

Sześciu młodzieżowców

W kadrze, która przygotowuje się do sezonu w austriackim Fugen, znalazło się 24 piłkarzy. Trzech wciąż możemy tytułować nastolatkami. To bramkarz Bartosz Plewka (w tym roku skończy 19 lat) oraz obrońcy Bartłomiej Porębski (17) i wypożyczony właśnie z Wisły Kraków Paweł Koncewicz-Żyłka (19). Niewiele starsi są zawodnicy z rocznika 2002: bramkarze Paweł Krawczyk i Jakub Kowalski (nowy gracz) oraz obrońca Piotr Bujak (nowy gracz). To z tej szóstki trener Franciszek Smuda (nota bene jedyny pełnoprawny emeryt w pierwszej drużynie, rocznik 1948) co mecz będzie musiał wystawiać na boisko dwóch młodzieżowców.

Średnia wieku: 26,6

„2” z przodu mają jeszcze obrońcy Dawid Jampich (21), Emmanuel Kumah (22), Adrian Klimczak (nowy, 25), Damian Guzik (25), Patryk Kołodziej (27) oraz pomocnicy Dawid Linca (23) i Maksymilian Hebel (25). Urodzeni w 1992 roku i starsi są obrońcy Błażej Augustyn (nowy, 34) i Adrian Frańczak (35), pomocnicy Mateusz Gamrot (30), Michał Mak (nowy, 31), Patrik Misak (31), Thibault Moulin (32), Łukasz Pietras (32), Sławomir Peszko (35) i Radosław Majewski (36) oraz napastnik Maciej Jankowski (32).

Piłkarz Wieczystej ma średnio 26,6 lat. Bardzo obniżają ją bramkarze – 19,7, potem są obrońcy – 24,5, a najstarsi pomocnicy i napastnik – 31,2. Średnia wieku pozyskanych przed sezonem graczy to 24,8. Sylwetki wszystkich graczy, którzy pojechali na zgrupowanie, wraz z ich wiekiem, prezentujemy w galerii zdjęć.

Bez wątpienia Wieczysta będzie miała jedną z najstarszych drużyn w IV grupie III ligi. W poprzednim najbardziej doświadczoną kadrę miała Chełmianka Chełm (24,9), a z najmłodszych piłkarzy korzystały Wólczanka Wólka Pełkińska i Podlasie Biała Podlaska (21,6).

Półmetek obozu. W środę rywalem drużyna Franka Ribery’ego

Za żółto-czarnymi półmetek obozu i dwa przegrane sparingi. Beniaminek III ligi zagrał z 16. drużyną hiszpańskiej ekstraklasy – Realem Majorka (0:3) i przedstawicielem najwyższej ligi czeskiej – Dynamem Czeskie Budziejowice (1:2, gol Damiana Guzika).

W środę o godzinie 15 Wieczysta podejmie Salernitanę z włoskiej Serie A, której zawodnikiem jest Franck Ribery, wicemistrz świata z 2006 roku. W piątek o 18:00 krakowianie zagrają z trzecią drużyną Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Al-Wahda Abu Zabi. Powrót do Polski zaplanowany jest na sobotę.