Dobre informacje w sprawie stadionu Wisły. „Pierwsze efekty zobaczymy 15 marca”

Remont stadionu Wisły. Zdjęcie z 8 lutego fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– Modernizacja stadionu miejskiego przed igrzyskami europejskimi przebiega zgodnie z harmonogramem, a nawet go wyprzedza – mówi Krzysztof Dębowski, wicedyrektor ZIS. Najwięcej problemów jest z torem kajakowym.

Podczas posiedzenia komisji sportu i kultury fizycznej RMK Dębowski przekazał, że 15 marca na trybunie zachodniej powinniśmy zobaczyć pierwsze wizualne efekty modernizacji. Miał na myśli nową szklaną elewację, która przykryje skorupę stadionu. Przedstawiciel Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie mówił też, że termin zakończenia prac za niespełna 100 mln zł, ustalony na 31 maja, nie jest zagrożony.

Raz w tygodniu odbywają się spotkania rady budowy prowadzonej przez Eiffage Polska.

– W poniedziałek otrzymaliśmy informację, że w związku z dobrymi warunkami zostały nadrobione opóźnienia, które pojawiły się po dniach ze śniegiem. Modernizacja przebiega zgodnie z harmonogramem, a nawet go wyprzedza – podkreślił wicedyrektor.

Wiadomo już, że spółka Igrzyska Europejskie 2023 przejmie obiekt na okres od 8 czerwca do 5 lipca. Przez większość czasu najemcy powierzchni biurowych będą mogli z nich korzystać na podstawie imiennych identyfikatorów. Obiekt będzie niedostępny w dniach 20-21, 23-27 czerwca i 1-2 lipca (doba przed i dzień ceremonii otwarcia, turniej rugby 7, przygotowania i ceremonia zamknięcia).

Przed IE tylko kosmetyka toru

ZIS podpisał też umowę na budowę boiska do koszykówki 3x3 przy hali Cracovii i infrastruktury towarzyszącej (m.in. mobilnych trybun). Ze względu na wysokie koszty urzędnicy zrezygnowali z zakupu specjalnego zadaszenia, które zostanie wypożyczone na czas imprezy. Spółka organizująca igrzyska zobowiązała się pokryć koszty najmu i serwisu.

W najbliższych miesiącach nie uda się zmodernizować toru do kajakarstwa górskiego na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji „Kolna”. –  Kilka przetargów zostało unieważnionych z powodu wysokiej ceny lub braku ofert. Były też prowadzone negocjacje z dwoma firmami, ale również bez skutku – przypomniał Dębowski. Zapadła decyzja, że przed igrzyskami pojawi się nowa platforma startowa, a także bramki i figury. Firmy mogą składać oferty do 8 marca. Prace związane ze zmianą geometrii toru i budową zadaszenia rozpoczną się najwcześniej jesienią.

Na inwestycje sportowe Kraków otrzymał od rządu 150 mln zł. Najwięcej, bo prawie 100 mln zł, pochłonie modernizacja stadionu.