Kraków zorganizuje mistrzostwa Europy. To turniej zabrany Moskwie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Rosja traci organizację kolejnej wielkiej imprezy sportowej. Organizatorem mistrzostw Europy w Rugby 7 będzie Polska - zawody zostaną rozegrane w dniach 1-3 lipca na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana, na którym domowe mecze rozgrywa Wisła Kraków.

Informację ogłosiły oficjalnie na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Polski Związek Rugby oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Impreza na stulecie

Po agresji zbrojnej na Ukrainę, Rosja została zepchnięta na sportowy margines. Już wcześniej straciła prawa do organizacji mistrzostw świata w siatkówce, które Polska zorganizuje razem ze Słowacją.

Turniej w Rugby 7 będzie więc kolejną sportową imprezą dużej rangi, która zawita do naszego kraju. Medalistów mistrzostw Europy poznamy w Krakowie. Rywalizację grupą zaplanowano na piątek i sobotę (1-2 lipca), a mecze finałowe odbędą się w niedzielę (3 lipca) na stadionie Wisły Kraków.

Europejski czempionat przypada w stulecie polskiego rugby, które przypada w lipcu 2022 roku. Sto lat temu, 09 lipca 1922 roku na stadionie Pogoni we Lwowie rozegrano pierwszy mecz rugby w naszym kraju z udziałem polskich drużyn z warszawskiego Związku Sportowego Orzeł Biały.

Z kim zagra Polska?

Kobieca reprezentacja Polski przystąpi do zawodów jako aktualne wicemistrzynie Europy. Rok temu biało-czerwone przegrały rywalizację tylko z Rosjankami, które teraz zostały wykluczone z rywalizacji. Mężczyźni uplasowali się na ósmym miejscu.

- Polskie rugby jest na fali wznoszącej. Przed rokiem nasze reprezentantki wywalczyły wicemistrzostwo Europy i udowodniły, że są coraz bliżej światowej czołówki. W kwietniu świętowaliśmy awans naszej męskiej reprezentacji piętnastoosobowej do Rugby Championship. Rozwijamy się również organizacyjnie, co doceniła europejska federacja, powierzając nam organizację finałowego turnieju mistrzostw Europy. To wielki zaszczyt i wyzwanie, by w Krakowie stworzyć niezapomniane wydarzenie – mówi Dariusz Olszewski, prezes Polskiego Związku Rugby.

Na razie układ grup krakowskiego turnieju nie jest jeszcze znany. Wyłonią go zawody w Lizbonie, które zaplanowano tydzień wcześniej. W Krakowie będzie rywalizowało po dziesięć zespołów męskich i kobiecych. Już dziś wiadomo, że wśród drużyn żeńskich wystąpią m.in. Hiszpania, Francja, Irlandia, Szkocja, Walia, czy Belgia. W turnieju męskim rywalami Polaków będą Francuzi, Włosi, Hiszpanie, Portugalczycy, Niemcy, czy Gruzini.

comments powered by Disqus