Krakowscy radni w obronie Hutnika. Przygotowali rezolucje

fot. LoveKraków.pl

„Rada Miasta Krakowa nie zgadza się z niezwykle kontrowersyjną, dyskryminującą i kuriozalną decyzją Lubelskiego Związku Piłki Nożnej, której efektem jest awans klubu Motor Lublin do II ligi rozgrywek piłkarskich” – brzmi fragment jednego z projektów rezolucji do Ministerstwa Sportu i prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej.

O IV grupie III ligi i sporze, kto ma awansować – Hutnik Kraków czy Motor Lublin – pisaliśmy już wielokrotnie. W sezonie 2019/2020 udało się rozegrać 19 kolejek, w tym tylko jeden mecz w tym roku. Hutnik i Motor zdobyły tyle samo punktów, ale w tabeli prowadził zespół z Suchych Stawów, który wygrał bezpośrednie spotkanie. Do rewanżu nie doszło przez epidemię koronawirusa.

Zamiana miejsc

Lubelski Związek Piłki Nożnej, który w tym sezonie był odpowiedzialny za prowadzenie rozgrywek, w sobotę podjął decyzję o zakończeniu rywalizacji i awansie Motoru, drużyny ze swojego regionu. Dlaczego? Działacze uznali, że skoro między dwoma najlepszymi drużynami nie udało się rozegrać dwóch spotkań, beniaminka II ligi trzeba wyznaczyć na podstawie kolejnego punktu regulaminu, który mówi o lepszym bilansie bramkowym. Ten do momentu przerwania rozgrywek miał Motor.

Na nic zdały się apele środowiska piłkarskiego o inne rozwiązanie sprawy, na przykład rozegranie barażów. Ręce umył prezes PZPN Zbigniew Boniek, który decyzję pozostawił władzom okręgowym. Hutnik od dłuższego czasu przekonywał, że należy brać pod uwagę bezpośredni mecz. Argumentował – w tym czworo prawników, których opinie zaprezentował – że zastosowanie przepisu o bramkach jest sprzeczne z prawem, bo wcześniejszy punkt nie wskazuje, że musi dojść do obu meczów. Pokazywali także przykłady z innych rozgrywek w Polsce, gdzie w identycznej sytuacji zastosowano przepis o bezpośrednim spotkaniu.

"Kuriozalna decyzja lubelskich działaczy"

Prezes Artur Trębacz zapowiadał, że będzie walczył do upadłego, nie wykluczył także pozwu przeciwko Zbigniewowi Bartnikowi, prezesowi LZPN. Podkreśla, że brak awansu to dla klubu strata kilku milionów złotych.

We wtorek Hutnika wsparli miejscy radni z klubu prezydenckiego Przyjazny Kraków. Przygotowali projekt rezolucji rady miasta do Ministerstwa Sportu i prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej.

–  Zrobimy absolutnie wszystko, by dać naszym kibicom radość, a piłkarzom zagwarantować, że tylko wyniki sportowe decydować będą o ich awansie  – mówi Artur Trębacz.

Wiceprzewodniczący rady miasta Rafała Komarewicz podkreśla, że nie można przejść obojętnie obok sytuacji, w której krzywdzony jest krakowski klub. – Naszym zadaniem jest między innymi wspieranie naszych lokalnych sportowców i klubów, a tu mamy do czynienia z jawnie dyskryminującą i kuriozalną decyzją lubelskich działaczy piłkarskich, którzy awans dali lubelskiemu klubowi – podkreśla.

Inny projekt zgłosił przewodniczący komisji sportu Stanisław Moryc z klubu Prawa i Sprawiedliwości

Poniżej prezentujemy projekty rezolucji przygotowanych przez radnych:

Rezolucja Rady Miasta Krakowa

z dnia….

skierowana do Ministerstwa Sportu, Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Pana Zbigniewa Bońka.

W sprawie kontrowersyjnej decyzji podjętej przez Lubelski Związek Piłki Nożnej w związku z awansem klubu Motor Lublin do II Ligi Piłki Nożnej.

Rada Miasta Krakowa nie zgadza się z niezwykle kontrowersyjną, dyskryminującą i kuriozalną decyzją Lubelskiego Związku Piłki Nożnej, której efektem jest awans klubu Motor Lublin do II Ligi rozgrywek piłkarskich. Z całą mocą podkreślamy, iż liderem (zajmującym I miejsce w tabeli ligowej) III ligi grupy IV jest Hutnik Kraków. Po 19 rozegranych kolejkach krakowski klub miał tyle samo punktów co Motor Lublin, ale wygrał z lubelskim zespołem bezpośrednie starcie (wynikiem 1:0). Drugi mecz się nie odbył, z uwagi na epidemię koronawirusa. Zgodnie z zapisami Regulaminu ligowego par. 21 p. 1 a) liczba punktów pomiędzy Hutnikiem Kraków a Motorem Lublin jest korzystna dla Hutnika.

Wyrażamy zdecydowane stanowisko, iż nie zgadzamy się na takie samowolne rozstrzygnięcie Lubelskiego Związku Piłki Nożnej i wnosimy o zbadanie całej sprawy przez Polski Związek Piłki Nożnej. O tak kluczowej sprawie, jak awans do wyższej klasy rozgrywkowej, decydować powinny wyłącznie wyniki sportowe. Te natomiast przemawiają za Hutnikiem Kraków - liderem III ligi grupy IV i zwycięzcą bezpośredniego meczu z Motorem Lublin.

 

comments powered by Disqus