Po majówce kolejna żużlowa impreza w Krakowie. Znów przyjdą tłumy?

fot. Michał Sobolewski/Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

9 maja tor na stadionie Wandy będzie jedną z trzech aren eliminacji Indywidualnych Mistrzostw Polski na Żużlu. To druga impreza w tej dyscyplinie w Krakowie w 2024 roku.

Indywidualne Mistrzostwa Polski na Żużlu to rozpoczęta w okresie międzywojennym coroczna seria wyłaniająca najlepszych polskich zawodników czarnego sportu. W przeszło 80-letniej historii IMP najwięcej tytułów, bo aż osiem, posiada Tomasz Gollob. Faworytem tegorocznych zmagań ponownie będzie Bartosz Zmarzlik, który wygrywał trzy ostatnie edycje. Pokonać będą go chcieli m.in. Maciej Jankowski i Patryk Dudek, którzy zajęli dwa pozostałe miejsca na podium.

– Wygrywanie nigdy się nie nudzi. To uczucie, kiedy stoisz na podium, zwłaszcza na pierwszym miejscu, to coś nie do opisania. Wiesz, że wykonałeś należycie swoją pracę i że masz teraz chwilę na radość. Bardzo się cieszę, że mam na swoim koncie już trzy tytuły Indywidualnego Mistrza Polski, ale na pewno nie chcę na tym poprzestawać. Chcę walczyć o więcej, dopóki będzie forma i zdrowie – przyznaje Zmarzlik.

Indywidualne Mistrzostwa Polski na Żużlu. Eliminacje w Krakowie

Trzy finały zostały zaplanowane na obiektach w Łodzi (6.07), Bydgoszczy (27.07) i Lublinie (10.08). Pewny udział mają w nich medaliści ostatni IMP, a także stali uczestnicy FIM Speedway Grand Prix 2024: Szymon Woźniak i Dominik Kubera. Prawo startu posiada też Bartłomiej Kowalski, który jest aktualnym Młodzieżowym Mistrzem Polski. O reszcie obsady cyklu zadecyduje IMP Challenge (półfinał, 30 maja w Pile) oraz Główna Komisja Sportu Żużlowego, która przyzna dwie tzw. „dzikie karty”.

Wcześniej, 9 maja, odbędą się eliminacje (ćwierćfinały), które zorganizują Kraków, Gniezno i Krosno. Zawody na torze przy ulicy Odmogile w Bieńczycach (stadion Wandy) rozpoczną się o godzinie 16.30. Niedługo poznamy obsadę i ceny biletów. – IMP to najbardziej prestiżowa żużlowa impreza rangi krajowej! – tak wydarzenie promuje Speedway Kraków.

Żużel w Krakowie

Założona pod koniec 2023 roku spółka jest jednym z wielu podmiotów, które od 2019 roku próbowały podjąć się reaktywacji żużla w naszym mieście. Nie udało się jej zgłosić drużyny do walki w Krajowej Lidze Żużlowej (trzeci poziom rozgrywkowy), ale 1 kwietnia zorganizowała Turniej o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa. Zainteresowanie było tak duże, że zawody zostały opóźnione o 50 minut, by rozpocząć je, gdy wszyscy kibice zajmą swoje miejsca. Zmagania sportowców na motocyklach oglądało około 5,5 tysiąca kibiców.