Miasto odkrywa karty ws. przebudowy stadionu Wisły Kraków

Stadion użytkowany przez Wisłę Kraków fot. Julia Ślósarczyk/LoveKraków.pl

Przy stadionie Wisły Kraków miasto zamierza wybudować naziemne parkingi ażurowe, a także boisko, na którym będą mogli trenować młodzi zawodnicy. ZIS rozważa również plan na likwidację ogrodzenia Parku Jordana od strony obiektu sportowego.

Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej powiedział, że odbyły się konsultacje wewnętrze w sprawie zagospodarowania otoczenia stadionu. W spotkaniach uczestniczyli m.in. przedstawiciele dzielnicy, klubu sportowego, rady miasta oraz stowarzyszeń kibicowskich.

Mowa o otoczeniu, a nie stadionie

– Trzeba pamiętać o jednym, nie mówimy o stadionie piłkarskim, tylko o otoczeniu – stwierdził Krzysztof Kowal. Dodał, że sam obiekt pewnie będzie kiedyś modernizowany, ale teraz nie jest omawiany proces inwestycyjny.

– Głównym założenie jest to, że musimy wybudować miejsca parkingowe – podkreślił dyrektor ZIS. Miasto planuje wybudować obiekty ażurowe, które będą mogły pomieścić 1,2 tys. samochodów. Nieruchomości mają być, jak to określił szef miejskiej jednostki, „lekkie, aby nie zasłoniły stadionu”. – Ze względu na koszty przyjęliśmy, że nie będziemy budować parkingów podziemnych – dodał Kowal.

Parkingi nie przysłonią stadionu

Budowy parkingów obawiali się przedstawiciele Wisły Kraków, którzy nie chcieli, aby nieruchomości nie przysłoniły widoku na stadion. Jak powiedział wiceprezes firmy Archetus, ostatecznie udało się ustalić lokalizację parkingu na ok. 500 miejsc od strony al. 3 Maja.

– Na parterze obiektu będzie wydzielona strefa dla kibiców przyjezdnych, dzięki czemu goście będą mogli bezpośrednio, po przyjeździe samochodem, przemieścić się na stadion – mówił Piotr Janik.

Muzeum i aleja gwiazd

Po przeciwnej stronie stadionu, mogłyby powstać dwa budynki. W jednym znalazłby się sklepik oraz interaktywne muzeum. W narożniku, przy parku Jordana, władze Wisły Kraków chciałby umiejscowić pomnik Henryka Reymana oraz aleje gwiazd.

Dawid Błaszczykowski, prezes Wisły Kraków stwierdził, że „koncepcje nasze są spójne z pomysłami ZIS-u oraz państwa radnych”. – Wiele naszych uwag i postulatów zostało zaakceptowanych. Cieszymy się, że powstanie boisko przy stadionie, aby dzieci mogły widzieć stadion podczas swojego treningu – podkreślił Dawid Błaszczykowski.