MŚ w SuperEnduro. Emocjonujące ściganie w Tauron Arenie

fot. materiały prasowe

W sobotę 9 grudnia w Tauron Arenie kibiców czekają emocje związane z drugą rundą Mistrzostw Świata w SuperEnduro, czyli rywalizacji zawodników na motocyklach. Wymagający tor, z którym zmierzą się najlepsi, powstanie w krakowskiej hali już po raz szósty.

Na płytę Tauron Areny, na której najczęściej odbywają się koncerty, targi czy rozgrywki w drużynowych sportach halowych, trafi 1000 m3 ziemi, wielkie opony, drewniane bale i głazy. Trudny tor połączony z szybkością zawodników po raz kolejny ma zagwarantować trzymające w napięciu wyścigi, w których najmniejszy błąd może oznaczać kłopoty. 

Rywalizacji będzie towarzyszyć specjalna oprawa. Organizatorzy zapowiadają, że ceremonia otwarcia będzie hipnotyzującym show z muzyką, laserami i politechniką. To będzie tylko wstęp do części sportowej, która rozpocznie się od wyścigu SuperPole, a potem przyjdzie czas na wydarzenie główne.

SuperEnduro w Krakowie

SuperPole jest wyścigiem z udziałem siedmiu najlepszych zawodników klasy Prestige, którzy mają do przejechania pełne okrążenie na czas. Trzech zawodników z najlepszymi wynikami zostanie nagrodzonych dodatkowymi punktami, wliczającymi się do klasyfikacji generalnej.

Wydarzenie główne to trzy wyścigi w klasach Prestige i Junior oraz dwa Pucharu Europy. Zawodnicy ustawią się w dwóch rzędach zgodnie z wynikami osiągniętymi podczas kwalifikacji. Kolejność startowa w drugim wyścigu jest odwrócona – oznacza to, że najlepsi zawodnicy ustawieni są w drugim rzędzie, co zdecydowanie uatrakcyjni rywalizację, ponieważ w drodze do mety czeka ich dużo wyprzedzania. Wyścigi trwają po sześć minut plus jedno okrążenie, a na bramce startowej w każdej z klas stoi po 14 zawodników. 

W programie wydarzenia są także sesja autografów z najlepszymi zawodnikami świata, strefa wystawców w foyer Tauron Areny czy wyścig pokazowy najmłodszych – Leatt Kids Race. 

Mistrz świata zdeklasował rywali, Błażusiak wykluczony

Sezon 2023/2023 Mistrzostw Świata SuperEnduro składa się z siedmiu rund, organizowanych od końca listopada do początku marca. 25 listopada we francuskim mieście Lievin najlepszy okazał się Brytyjczyk Billy Bolt (63 punkty), za za nim uplasowali się jego rodacy Jonny Walker (53) i Will Hoare (39). Czwarty był Dominik Olszowy z 35 punktami. 

Urodzony w Nowym Targu sześciokrotny mistrz świata Tadeusz Błażusiak przyjechał do Lievin z motocyklem o napędzie elektrycznym. Mógł zrobić tylko rundę pokazową, ponieważ jego maszyna niemal w ostatniej chwili nie została dopuszczona do zmagań. Tym samym stracił on szanse na walkę o kolejny tytuł.


Aktualności

Pokaż więcej