News LoveKraków.pl

Nowa hala dla dwóch szkół. W wyposażeniu repliki broni palnej

Z hali mają korzystać uczniowie dwóch szkół, a także mieszkańcy fot. inwestycje.krakow.pl

Zarząd Infrastruktury Sportowej unieważnił pierwszy przetarg na budowę boiska wielofunkcyjnego z zadaszeniem dla XIII LO i SP 28 na Grzegórzkach, dofinansowanej z rządowego programu „Olimpia”.

Program budowy hal sportowych o lekkiej konstrukcji z okazji 100-lecia pierwszych występów Polaków na igrzyskach olimpijskich ruszył w 2023 roku. Dofinansowaniem mogły zostać objęte nowe boiska wielofunkcyjne o wymiarach pola gry od 9 m x 18 m do 20 m x 40 m wraz z zadaszeniem o stałej konstrukcji lub postawienie konstrukcji nad istniejącymi już obiektami. Maksymalna dotacja mogła wynieść 70 proc. wydatków.

W pierwszym naborze ponad 5 mln zł pozyskał Kraków: 2,8 mln zł dla budowy boiska z zadaszeniem przy Zespole Szkół Geodezyjno-Drogowych i Gospodarki Wodnej przy ul. Lea i 2,45 mln zł dla podobnego obiektu przy sąsiadujących ze sobą XIII Liceum Ogólnokształcącego (ul. Sądowa) i Szkole Podstawowej Nr 38 (ul. Francesco Nullo). W drugim przypadku była próba pozyskania finansowania z ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego Krakowa, jednak projekt został odrzucony ze względu na starania o dotację z budżetu centralnego.

Hala łukowa w Grzegórzkach. Pierwszy przetarg unieważniony

Pod koniec kwietnia ZIS ogłosił przetarg na realizację inwestycji przy dwóch szkołach na terenie dzielnicy Grzegórzki. Niedawno został unieważniony, bo dwie złożone oferty zdecydowanie przekraczały budżet. Miejska jednostka zamierzała przeznaczyć na sfinansowanie zadania 3,9 mln zł, a firmy biorące udział w postępowaniu zaoferowały niemal 6,7 i 9 mln zł.

Obiekt zaprojektowała Pracownia Architektoniczna Joanna i Marcin Kołodziejów. Inwestycja wymaga rozbiórki jednego istniejącego boiska asfaltowego. W zamian ma powstać hala łukowa z boiskiem (20x40m) o nawierzchni z krótkiej trawy syntetycznej, na której będzie można grać w piłkę nożną i ręczną, koszykówkę, siatkówkę, tenis ziemny, gimnastykę i strzelectwo, a także korzystać z zaplecza sanitarno-szatniowego. W wyposażeniu obiektu ma być m.in. mobilna strzelnica laserowa, cztery sztuki repliki broni palnej krótkiej (Glock 17 lub SigSauer P-320) do treningu bezstrzałowego „na sucho” i jedna sztuka repliki broni palnej długiej model AK47.