Nowe baseny mogą powstać szybciej [ZDJĘCIA Z BUDOWY]

fot. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Otwarcie trzech budowanych krytych pływalni planowane jest na początku 2020 i 2021 roku. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie informuje jednak, że inwestycje mogą zostać zakończone znacznie szybciej. – Wystarczy, że rada miasta przesunie środki, bo obecnie finansowanie jest rozłożone w czasie – tłumaczy Krzysztof Kowal, dyrektor miejskiej jednostki.

Bieżanów-Prokocim

Najwcześniej rozpoczęły się prace na os. Na Kozłówce, gdzie powstaje Dzielnicowe Centrum Sportu i Rekreacji. – Będzie to bardzo rozbudowany ośrodek. Oprócz basenu z ruchomym dnem, mieszkańcy będą mogli korzystać z niecki dla dzieci, hydromasażu, saun, jacuzzi, sal fitness i siłowni – mówi Paweł Popławski, kierownik Działu Planowania i Przygotowania Inwestycji w ZIS.

Krzysztof Kowal podkreśla, że centrum idealnie wpisze się w krajobraz, bo powstaje między szkołą ze zrewitalizowanymi boiskami a kortami tenisowymi. Wokół jest sporo wysokich bloków – Mieszkańcy będą mieć wszystko na miejscu – mówi dyrektor.

Koszt budowy wyniesie 23,3 mln zł. Prace mają się zakończyć do końca stycznia 2020 roku, ale ZIS przekonuje, że pływać będzie można już we wrześniu 2019. – Decyzja jest w rękach rady miasta. Wystarczy, że przesunie środki, bo obecnie finansowanie jest rozłożone w czasie. Złożymy taki wniosek – zapowiada Kowal.

Czyżyny

Pełną parą idą również prace przy Szkole Podstawowej nr 155 na os. 2 Pułku Lotniczego w Czyżynach. Efektem końcowym będzie budynek z basenem z regulowaną głębokością dna, basen do nauki pływania, brodzik i SPA. Na pierwszym piętrze powstanie salka gimnastyczna z zapleczem. Obiekt będzie połączony ze szkołą łącznikiem.

– Koszt budowy to 23,9 mln zł. Inwestycja ma się zakończyć na początku 2021 roku. Wykonawca również zapewnił, że jest w stanie zrobić to szybciej – mówi dyrektor Kowal.Dębniki

Na basen czekają także na Ruczaju. Pływalnia za 16,3 mln zł powstaje przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 158 przy ul. Strąkowej. Udostępniona zostanie sześciotorowa niecka z możliwością regulacji dna na trzech z nich. Zrelaksować będzie się można w wannie jacuzzi. Na parterze znajdą się także kasy, toalety, sklepik z kawiarnią, szatnie, sanitariaty, pomieszczenia dla ratowników i obsługi.

Obiekt również ma powstać do końca stycznia 2021 roku. W przypadku zmian w finansowaniu, będzie otwarty szybciej.

– To bardzo ważna inwestycja dla lokalnej społeczności, a przede wszystkim uczniów. Myślę nie tylko o tych, którzy uczęszczają do SP nr 158, bo w promieniu pół kilometra jest kilka innych placówek. Popołudniami i wieczorami z basenu skorzystają dorośli – cieszy się Arkadiusz Puszkarz, przewodniczący Rady Dzielnicy VIII Dębniki.


Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki Bieżanów-Prokocim Czyżyny