Organizatorzy pokazali trasę 21. Cracovia Maratonu. Bieg już za miesiąc

Matatończycy przed startem z Rynku Głównego w 2023 roku fot. Eryk Ruta/LoveKrakow.pl

14 kwietnia ulicami Krakowa pobiegnie kilka tysięcy zawodniczek i zawodników. Start i meta maratonu ponownie zostały zaplanowane na Rynku Głównym, biegacze odwiedzą też Nową Hutę.

Organizator imprezy, Zarząd Infrastruktury Sportowej poinformował, że rywalizacja po raz kolejny odbędzie się na jednej pętli. Trasa o długości dokładnie 42 km i 195 m w dużej mierze pokrywa się z ubiegłoroczną, posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i Światowej Federacji Biegów Maratońskich (AIMS).14 kwietnia swój maratron mają też sportowcy z niepełnosprawnościami startujący na wózkach typu: hand bike, rim push i active wheelchair. Ze względów bezpieczeństwa na trasę wyruszą 20 min przed biegaczami.

21. Cracovia Maraton w nowym terminie. Zapisy

Największa krakowska impreza biegowa, wchodząca w skład Królewskiej Triady Biegowej, początkowo była zaplanowana na 21 kwietnia. Organizatorzy zmienili termin na 14 kwietnia z powodu ogłoszenia terminu wyborów samorządowych i przypadającej na 21.04 drugiej tury. W związku z tym biegacze mogli zrezygnować z udziału, jeżeli nie odpowiadał im nowa data. Taką decyzję podjęło 430 osób, w tym 150 z zagranicy.

W 21. edycji maratonu może wystartować 7 tysięcy biegaczy. Na miesiąc przed imprezą zapisanych było około 5800. Zgłoszenia internetowe będą przyjmowane do 3 kwietnia lub wyczerpania liczby miejsc. Niewypełnienie limitu będzie oznaczało także możliwość rejestracji do udziału w biegu 12 i 13 kwietnia w biurze zawodów.

Najbardziej międzynarodowy maraton

Cracovia Maraton jest najbardziej międzynarodowym polskim maratonem. We wszystkich edycjach wystartowały w nim osoby z 70 państw. W 2023 roku na ulicach Krakowa najlepszy był Kenijczyk Lani Rutto z czasem  2:17:05, a wśród kobiet Lina Kiriluk z Litwy (2:42:25).

Rekordzistą trasy od 18. edycji (2019 rok) jest Kenijczyk Cyprian Kotut, który przebiegł dystans w czasie 2:09:18.