Ostatni dzień roku z Krakowskim Biegiem Sylwestrowym. Okazja do dobrej zabawy i wsparcia dzieci

Uczestnicy 17. Krakowskiego Biegu Sylwestrowego fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
31 grudnia z Małego Rynku na ulice Krakowa znów ruszą osoby, które na sportowo i wesoło zakończą rok na jednym z dwóch dystansów. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2004 roku, w tym roku czeka nas już 18.

To jeden z tych biegów, w których uzyskany czas dla większości uczestników ma marginalne znaczenie. Wiele osób rzeczywiście biegnie, ale nie brakuje truchtających, spacerujących lub korzystających z pomocy kijów do nordic walkingu. Każdy zdąży dotrzeć na metę, bo na pokonanie jednego z dwóch dystansów – pięciu lub dziesięciu kilometrów – będzie miał aż 90 minut! „Smocza Piątka” przeznaczona jest dla wszystkich chętnych, a „Radosna Dziesiątka” (10 km) dla osób pełnoletnich (w drodze wyjątku – za zgodą rodzica – dopuszczone do biegu mogą być osoby, które ukończyły 16 lat).

Niekoniecznie sportowy strój

31 grudnia, jak to w Sylwestra, liczy się też (a może przede wszystkim?) dobra zabawa. Organizatorzy zachęcają, by przebierać się w stroje nawiązujące do historii, tradycji i kultury Krakowa. To oczywiście tylko propozycja, bo wyobraźnia wielu nie zna granic i naprawdę potrafią zaskoczyć. Na nagrody mogą liczyć biegacze, którzy jako jedni z pierwszych dotrą na metę, ale również autorzy najciekawszych przebrań: indywidualnie, w parze i zespołowo (minimum trzy osoby).Zapisy i opłaty

W 18. Krakowskim Biegu Sylwestrowym będzie mogło wystartować maksymalnie dwa tysiące osób. Rejestracja internetowa już trwa i zakończy się 23 grudnia lub w przypadku wcześniejszego wypełnienia limitu miejsc. Być może będzie możliwość zapisania się 30 i 31 grudnia w biurze zawodów.

Do 1 grudnia obowiązuje opłata startowa w wysokości 50 zł dla uczestników poniżej 18. roku życia i 65 zł dla dorosłych. Później wpisowe wzrośnie odpowiednio do 60 zł i 80 zł. W biurze zawodów wyniesie 80 zł i 100 zł.

Bieganie w Sylwestra od 2004 roku, pomaganie od 2016

Pierwszy Krakowski Bieg Sylwestrowy odbył się ostatniego dnia 2004 roku, a jego pomysłodawcą był Paweł Żyła, do dziś zaangażowany w jego organizację. Impreza nie doszła do skutku tylko raz – w 2020 roku z powodu pandemii. Od 2016 roku dochód z opłat od uczestników trafia na konto Fundacji Wspierania Kardiochirurgii Dziecięcej „Schola Cordis”. Czasem uczestnicy decydują się również na przekazanie fundacji nagród finansowych otrzymanych od organizatorów biegu.

Przekazywane od kilku lat kwoty nie są astronomiczne (około 20 tys. zł za jeden bieg), ale prof. Janusz Skalski podkreśla, że liczy się także dotarcie z informacją do społeczeństwa. Dzięki temu, niezależnie od imprezy sportowej, pojawiają się nowi darczyńcy.

Trasy 18. Krakowskiego Biegu Sylwestrowego

„Smocza Piątka” (5 km) – numery startowe i trasa oznaczone kolorem czerwonym: Mały Rynek (START), Plac Mariacki, ul. Floriańska, ul. Pijarska (w prawo), Planty, ul. Bernardyńska (droga dla pieszych i rowerów), Bulwar Czerwieński (Smok Wawelski), InfoKraków Powiśle, ul. Podzamcze, Planty, Brama Floriańska, ul. Floriańska, Plac Mariacki, Mały Rynek (META).

„Radosna Dziesiątka” (10 km) – numery startowe i trasa oznaczone kolorem zielonym: Mały Rynek (START), Plac Mariacki, ul. Floriańska, ul. Pijarska (w prawo), Planty, ul. Bernardyńska (droga dla pieszych i rowerów), Bulwar Czerwieński (Smok Wawelski), Bulwar Inflancki, Bulwar Kurlandzki, okolice mostu Powstańców Śląskich, powrót tą samą trasą do Smoka Wawelskiego, InfoKraków Powiśle, ul. Podzamcze, Planty, Brama Floriańska, ul. Floriańska, Plac Mariacki, Mały Rynek (META).