News LoveKraków.pl

Prywatny podmiot wybuduje basen zewnętrzny. 1250 m2 niecki, 2 plaże, 8-12 miesięcy prac

Na tej części działki (zdjęcie z sierpnia 2021 roku) ma powstać otwarte kąpielisko przy ulicy Eisenberga fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Do końca 2026 roku w dzielnicy Grzegórzki, obok otwartej w 2021 roku Przystani na Eisenberga z krytą pływalnią, ma powstać basen sezonowy. W planach jest także lodowisko oraz czynne przez cały rok restauracja i kawiarnia.

Od lat 70. do 2008 roku pod tym adresem funkcjonował bardzo popularny wśród krakowian ośrodek Krakowianka, potocznie nazywany basenem „Polfy”. Obiekt został zamknięty z powodu złego stanu technicznego i popadł w ruinę. Pojawiali się tam jednak amatorzy różnych sportów, przede wszystkim polo na rowerach.

Przystań na Eisenberga. Pierwszy krok.

Miasto długo szukało sposobu na przywrócenie terenowi dawnej funkcji. Postanowiło, że w pierwszej kolejności powinna tam powstać pływalnia kryta. Obiektu nie udało się wybudować w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (gmina daje teren, prywatny inwestor wykłada pieniądze, buduje i zarządza), ale udało się znaleźć pieniądze w budżecie Krakowa. Za ponad 56 mln zł powstały dwa budynki m.in. z dwoma nieckami basenowymi, siłownią i strefą wellness. Obiekt został otwarty w sierpniu 2021 roku, po wielu miesiącach szukania operatora. Zarządza nim firma Agata Stelnik. Deliver Services, która podpisała umowę na czas nieokreślony z miesięcznym czynszem nieco ponad 25 tys. zł i ponosi koszty utrzymania obiektu.


W kształcie odwróconej litery L

Dzierżawca zobowiązał się także w ciągu pięciu lat zrealizować z własnych środków drugi etap, obejmujący budowę basenu odkrytego, i prowadzenie działalności. Na przełomie 2022 i 2023 roku zostały zakończone prace nad koncepcją, a w czerwcu wydane pozwolenie na budowę. – Posiadamy pełną dokumentację. W drugim lub trzecim kwartale 2024 roku planujemy ogłosić przetarg i wyłonić wykonawcę. Nie jesteśmy do tego zobligowani, ale uważamy, że dzięki temu zgłosi się więcej firm. Prace powinny trwać od ośmiu miesięcy do roku – mówi Marek Mroczek, menedżer Przystani na Eisenberga.

Planowana niecka basenowa o powierzchni 1250 m2, o głębokości od 30 do 130 centymetrów, powstanie równolegle do istniejących budynków. Kształtem będzie przypominać odwróconą literę L i ciągnąć się w kierunku ulicy Grunwaldzkiej. Planowane są zjeżdżalnie (co najmniej dwie), a także inne atrakcje: rwąca rzeka, podwodne gejzery. Obok powstanie dodatkowa niecka z dmuchanymi zjeżdżalniami, a zimą ma w niej stanąć lodowisko.

Basen na Grzegórzkach. Dwie plaże 

Użytkownicy będą mogli odpoczywać na dwóch plażach: kaskadowej blisko obecnych zabudowań i od strony ulicy Supniewskiego. Planowana jest budowa pochylni ułatwiającej poruszanie się klientom z dziećmi w wózkach i osobom z niepełnosprawnościami. Nowe budynki z szatniami, przebieralniami, kasami i do obsługi lodowiska kształtem i wyglądam mają być podobne do wybudowanych na zlecenie miasta. Wśród zastosowanych materiałów będzie grafit i drewno. Do dyspozycji użytkowników basenu, a także innych gości (niezależnie, przez cały rok) ma być restauracja i kawiarnia. 

Otwarte baseny w Krakowie. Rodzynek przy zalewie Nowohuckim

W stolicy Małopolski przybyło w ostatnich latach kąpielisk (Bagry, Przylasek Rusiecki, Zakrzówek), jednak mieszkańcy zwracają uwagę na deficyt otwartych basenów. Kiedyś działało ich kilka (Cracovia, Wisła, Clepardia, w Borku Fałęckim), od kilku lat otwierany jest tylko basen Wandzianka przy ulicy Bulwarowej. W planach Zarządu Infrastruktury Sportowej jest budowa dużego centrum sportowego na terenie KS Clepardia, jednak w pierwszej kolejności ma tam powstać pływalnia kryta.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki