Polski Związek Piłki Nożnej zgłosił swoją kandydaturę do organizacji mistrzostw Europy kobiet w 2029 roku. Gdy federacja starała się o Euro 2025, które ostatecznie otrzymała Szwajcaria, Kraków chciał być współgospodarzem, a mecze miały się odbywać na stadionie Wisły.
Przyszłoroczne mistrzostwa Europy kobiet odbędą się w Szwajcarii. Do tej pory awans na turniej wywalczyły reprezentacje dziewięciu krajów. Siedem pozostałych zostanie wyłonionych w barażach, planowanych na październik i listopad. W barażach tych weźmie udział także polska reprezentacja, która w pierwszym dwumeczu zmierzy się z Rumunią, a po ewentualnym zwycięstwie zagra z Austrią lub Słowenią.Komitet Wykonawczy UEFA wybrał gospodarza spośród czterech kandydarów. Reprezentantki 16 państw chciały gościć, oprócz Polski i Szwajcarii, także Francja oraz wspólnie Dania, Finlandia, Norwegia i Szwecja. O imprezie marzyli także na Ukrainie, jednak ich nadzieje prysły po inwazji Rosji w lutym 2022 roku.
Z kandydaturą Krakowa były niemałe problemy. Pisaliśmy o nich w styczniu 2019 roku:
Promocja kobiecej piłki
PZPN nie zamierza się poddawać i chce być gospodarzem kolejnej imprezy, zaplanowanej na 2029 rok. Szanse Polski mogą wzrosnąć, jeżeli dobrze spisze się jako gospodarz ME do lat 19 w przyszłym roku i MŚ do lat 20 w 2026. – Naszym kolejnym celem jest organizacja Euro w wydaniu pierwszych reprezentacji kobiet, popularyzująca ten sport w Polsce. Bardzo nam na tym zależy – powiedział Cezary Kulesza, prezes PZPN.
Czy Kraków, który chciał być jednym z miast gospodarzy Euro 2025, byłby zainteresowany przyjęciem meczów kolejnych mistrzostw? – Mamy tak wiele ofert dotyczących imprez o randze światowej, że musimy spokojnie oceniać ich wartość. Trzeba wybrać to, co najlepsze dla miasta, bo za każdą ofertą stoją prośby o współfinansowanie – mówi LoveKraków.pl Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta ds. rozwoju kultury fizycznej.
Potrzeba ośmiu stadionów
Wnioski o organizację Euro można składać do 24 września, a gospodarz zostanie wybrany w grudniu 2025. W turnieju weźmie udział 16 reprezentacji. Swoją wspólną kandydaturę zapowiedziały również Dania i Szwecja. Zgodnie z wymogami UEFA gospodarzami turnieju mogą być maksymalnie dwa sąsiadujące ze sobą kraje, dysponujące jednym stadionem mogącym zgromadzić 50 tys. widzów, trzema o pojemności 30 tys. (w tej kategorii mieści się stadion Wisły) i czterema na więcej niż 20 tys. Łącznie gospodarz musi zapewnić osiem stadionów umożliwiających rozgrywki na naturalnej nawierzchni.
