PZPN przyznał licencję Cracovii i Wiśle. Biała Gwiazda nie może odraczać zobowiązań

fot. Julia Ślósarczyk
15 klubów grających w ekstraklasie, za wyjątkiem Stali Mielec, otrzymało licencje na sezon 2021/2022. Wszystkie zostały objęte nadzorem finansowym.

Powodem takiej decyzji komisji licencyjnej Polskiego Związku Piłki Nożnej jest pandemia, która negatywnie odbija się na finansach klubów, a której skutków nie da się dokładnie przewidzieć. "Zdaniem Komisji, w najbliższych miesiącach konieczna jest szczegółowa kontrola i analiza sytuacji finansowej klubów" – poinformował PZPN.

W przypadku Wisły, która zmaga się z długami z przeszłości, komisja postanowiła, że w ramach nadzoru finansowego klub będzie zobowiązany do terminowego realizowania zawartych ugód i porozumień bez możliwości ich dalszego odraczania.

Dodatkowo pięć klubów otrzymało nadzór infrastrukturalny. Są to Pogoń Szczecin, Wisła Płock, Warta Poznań, Raków Częstochowa i Śląsk Wrocław.

Walcząca o utrzymanie przede wszystkim z Podbeskidziem Bielsko-Biała Stal Mielec, może się odwołać od postanowienia komisji. Podczas posiedzenia pod koniec kwietnia nie przyznano jej licencji z powodu niespełnienia trzech kryteriów Podręcznika Licencyjnego (F.01 - Roczne sprawozdanie finansowe wraz z opinią i raportem biegłego rewidenta, F.03 - Brak przeterminowanych zobowiązań wobec klubów piłkarskich wynikających z tytułu działalności transferowej i F.04 - Brak przeterminowanych zobowiązań wobec pracowników oraz m.in. na rzecz ZUS i urzędu skarbowego).

Wisła prawie pewna utrzymania

Matematycznie pewna utrzymania nie jest jeszcze Wisła Kraków, która ma sześć punktów przewagi nad ostatnim miejscem (którego zajęcie po 30. kolejce wiąże się ze spadkiem). Jeżeli w meczach z Lechem Poznań i Piastem Gliwice zdobędzie choć punkt, już nic nie będzie jej grozić. Aby z kolei spadła z obecnym dorobkiem 30 punktów, musiałyby się spełnić skomplikowane warunki w spotkaniach innych drużyn. Szanse na taki scenariusz są prawie równe zeru.

Sezon 2020/2021 zakończy się 16 maja. Kolejne rozgrywki, już z udziałem 18 zespołów (w tym trzech najlepszych pierwszoligowców, wystartują w weekend 24-25 lipca. Do 21-22 maja każdy zespół rozegrana 34 kolejki. 19 zaplanowano do końca tego roku, a 15 w 2022.