Słowak za Czecha w hokejowej Cracovii

Trener Anton Tomko fot. Cracovia.pl
Zmiana na stanowisku trenera koordynatora CanPack Akademii Hokejowej Cracovii. Czecha Pavla Proroka zastąpił Słowak Anton Tomko.
Pavel Prorok pracował w Krakowie przez dwa lata, odszedł przed startem obecnego sezou. W 2018 roku mówił, że orkietra potrzebuje dyrygenta, więc pod koniec listopada batutę przejął od niego Anton Tomko.

57-letni Słowak jest byłym hokeistą reprezentującym kluby w ojczyźnie i Słowenii. Ma także na koncie srebrny medal Europejskich Mistrzostw Świata do lat 18 z reprezentacją Czechosłowacji. Większe sukcesy odnosił jako szkoleniowiec. Na koncie ma trzy mistrzostwa z Żyliną i Koszycami (pierwsze jako asystent, pozostałe w roli pierwszego trenera). W sezonie 2011/12 był selekcjonerem reprezentacji Słowacji do lat 20, a w poprzednich rozgrywkach prowadził HK 32 Liptowski Mikulasz.

Pierwszy kontakt z Comarch Cracovią miał podczas jednego ze sparingów. – Nawiązaliśmy sympatyczne relacje i gdy tylko otrzymałem propozycję pracy to zdecydowałem się ją przyjąć – mówi Tomko.

Szkoleniowiec został koordynatorem zesołów hokejowej akademii, która ma wychować zawodników do pierwszego zespołu. – Chciałbym służyć radą i pomagać trenerom z młodzieżowych. Moim celem będzie również zachęcenie jak największej liczby dzieci do uprawiania hokeja w Krakowie i podnoszenie poziomu szkolenia. Nie ważne czy to praca z młodzieżą czy z seniorami, zawsze daje z siebie wszystko i się jej poświęcam – zapewnia.

Trenerem pierwszej drużyny, wielokrotnych mistrzów Polski, od 16 lat pozostaje Czech Rudolf Rohaczek. Po rozegraniu 18 meczów Comarch Cracovia zajmuje siódme miejsce w dziesięciozespołowej lidze. W ostatniej kolejce Pasy po dogrywce przegrały z Nowym Targu z Podhalem. W piątek czeka je kolejny wyjazd, tym razem do Sanoka.