Sportowe lato w Krakowie. Ruszaj się, odpoczywaj i kibicuj!

fot. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie także w wakacje zaprasza wszystkich mieszkańców i gości naszego miasta na zajęcia w ramach projektu „Trenuj w Krakowie!”. Interesującą ofertę przygotowały również krakowskie kluby sportowe. W sierpniu będzie można też aktywnie kibicować najlepszym kolarzom oraz siatkarzom grającym w hali i na piasku.

Bądź w formie!

W lipcu i sierpniu wielu z nas wyjeżdża na wakacje, odwiedzając ciekawe miejsca w Małopolsce oraz innych regionach Polski i świata. W oczekiwaniu na wyjazd lub po powrocie do Krakowa na pewno nie dopadnie was nuda. Miasto poprzez kampanię „Kraków w formie” zachęca do aktywności fizycznej osoby w każdym wieku.  Ważnym elementem kampanii jest projekt „Trenuj w Krakowie!” prowadzony przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, w ramach którego organizowane są bezpłatne treningi dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

treningach biegowych (w każdą wakacyjną sobotę) może wziąć udział każda pełnoletnia osoba, niezależnie od stopnia zaawansowania. Zajęcia o charakterze biegowym i ogólnorozwojowym prowadzą wyspecjalizowani trenerzy, z krakowskim olimpijczykiem, medalistą mistrzostw świata i Europy Grzegorzem Sudołem na czele. Tegoroczne treningi dodatkowo uatrakcyjniają m.in. dedykowane spotkania z ambasadorami marki ASICS – technicznego partnera inicjatywy.

Połączeniem sportu i dobrej zabawy są zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci i młodzieży od 6 do 18 roku życia (w co drugą niedzielę wakacji). Wśród członków wykfalifikowanej kadry znajdują się osoby z kierunkowym wykształceniem do pracy z najmłodszymi.

Zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci w ramach projektu „Trenuj w Krakowie!”. Fot. Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci w ramach projektu „Trenuj w Krakowie!”. Fot. Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Popularne „kijkowanie”, czyli treningi nordic walking to propozycja dla zagorzałych miłośników tego sportu i osób, które dopiero chcą rozpocząć przygodę z tą aktywnością. Zajęcia odbywają się w co drugą sobotę w dwóch grupach – początkującej i zaawansowanej. Uczestnicy mogą liczyć na opiekę i cenne wskazówki wykwalifikowanej kadry trenerskiej oraz profesjonalne kijki, które można otrzymać w czasie pierwszego treningu.

Zajęcia rolkarskie zaplanowane są w drugą sobotę lipca i pierwszą sobotę sierpnia. Prowadzone przez wykwalifikowanych i utytułowanych szkoleniowców, przeznaczone są dla osób powyżej 6 roku życia, które znają podstawowe techniki jazdy na rolkach i chcą rozwinąć swoje umiejętności.

Szczegółowe informacje i harmonogram treningów można znaleźć na stronie ZIS w zakładce Trenuj w Krakowie.

Krakowskie kluby zapraszają

Aktywne lato już trwa w krakowskich klubach sportowych! Klub Tenisowy Kozłówek w ramach Akcji Lato zaprasza od 4 do 14 lipca w godzinach 10-12. Koszt 100 złotych, zapisy pod numerem telefonu 609 657 857. W sierpniu młodzi mieszkańcy wyjadą także na obóz do Buska Zdroju, limit miejsc został już wyczerpany.

Fanów tenisa zaprasza także WKS Wawel. W ramach półkolonii odbywających się w dziewięciu różnych terminach przewidziano codzienne treningi na korcie, wyjścia do kina oraz wiele gier i zabaw. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej klubu. Koszt półkolonii to 699 złotych. W dniach 25-29 lipca na obiektach Wawelu planowane są również półkolonie dla miłośników piłki nożnej.

Trzy turnusy półkolonii letnich dla dzieci organizuje też TS Tramwaj. W planie treningi piłki nożnej, a także inne aktywności, między innymi wyjście na kajaki czy paintball. Więcej informacji na profilu Facebook TS Tramwaj Kraków oraz pod numerem telefonu 606 253 908 (koordynator: Łukasz Szewczyk). Koszt dla osób spoza klubu: 600 zł.

Jak co roku, na półkolonie sportowe odbywające się w turnusach cotygodniowych, zaprasza KS Bronowianka. Udział jest płatny – 500 złotych dla dzieci spoza klubu – ale są przewidziane zniżki dla rodzeństwa. W programie różnorodne zajęcia ruchowe, interesujące zajęcia z robotyki i konkurs wiedzy. Więcej informacji na stronie internetowej KS Bronowianka.

Akademia Piłkarska Wisły Kraków zaprasza na Wisła Summer CAMP, czyli półkolonie z piłką, dziewczynki i chłopców urodzonych w latach 2011-2017. Turnusy planowane są od 27 czerwca do 22 lipca. Oprócz treningów na murawie Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana, uczestniczy poznają historię 13-krotnego mistrza Polski, zwiedzą największy krakowski stadion i zobaczą co kryje ORLEN OIL Centrum Treningowe w Myślenicach. Czeka na nich również specjalnie przygotowana niespodzianka. Na zakończenie obozu każdy z uczestników otrzyma pamiątkowy certyfikat. Koszt turnusu wynosi 690 zł. Więcej informacji na stronie Akademii Wisły.

Kajaki, wycieczki rowerowe i inne rozrywki czekają uczestników półkolonii organizowanych przez Krakowski Klub Kajakowy w Ośrodku Sportu i Rekreacji KOLNA. Można zapisać dziecko na jeden z sześciu turnusów. Koszt: 649 złotych. Więcej informacji i zapisy na stronie internetowej ośrodka.

Com-Com Zone Prokocim zaprasza na indywidualną naukę pływania z karnetem w cenie niższej niż zwykle. Przewidziano też treningi grupowe dla osób w każdym wieku w terminach

27 czerwca -27 lipca (360 złotych) i 1-26 sierpnia (288 złotych). Przy zapisach na oba kursy 10 procent rabatu na tańszy kurs. Zajęcia będą odbywać się z podziałem na wiek i umiejętności.

Z maluchami (od 3 miesiąca życia do 4 lat) można wybrać się z kolei na kurs nauki pływania i oswajania z wodą. Com-Com Zone Prokocim zaprasza również na półkolonie, w ramach których przewidziano codzienne zajęcia na basenie, trzy wycieczki na terenie Krakowa i inne aktywności. Cena: 650 zł. Pięciodniowe turnusy startują co tydzień, począwszy od 27 czerwca aż do 22 sierpnia.

Organizowany jest także obóz pływacko-sportowy w terminie 24-31 lipca z noclegami w Grand Chotowa Hotel SPA & Resort. Dla uczestników zaplanowano treningi pływackie na basenie sportowym oraz takie atrakcje jak wycieczki rowerowe, gry i zabawy, kajaki, rowerki wodne, ognisko i wiele więcej. Cena: 1700 zł.  Zapisy na całą ofertę Com-Com Zone Prokocim prowadzone są pod numerem telefonu 694 401 701.

Odpocznij nad wodą!

Odkryty basen Ośrodka Sportu i Rekreacji KS Wanda. Fot. Krzysztof Kalinowski / LoveKraków.pl
Odkryty basen Ośrodka Sportu i Rekreacji KS Wanda. Fot. Krzysztof Kalinowski / LoveKraków.pl

W Krakowie nie brakuje miejsc, gdzie w czasie letnich upałów można odpocząć nad wodą.

Park Bagry Wielkie

- plaże znajdują się od strony ul. Kaczej i Koziej

- kąpielisko czynne strzeżone od godz. 10.00 do 18.00

- wstęp bezpłatny

 

Kąpielisko Przylasek Rusiecki

- ul. Rzepakowa 26

- kąpielisko czynne codziennie od godz. 10.00 do 18.00

- wstęp bezpłatny

 

Przystań na plaży

- plaża nad Wisłą na bulwarze Kurlandzkim (koło mostu Kotlarskiego)

- czynna od poniedziałku do piątku od godz. 15.00 do 21.00 i w weekendy od godz. 11.00 do 21.00

- wstęp bezpłatny

 

Odkryty basen Ośrodka Sportu i Rekreacji KS Wanda

- ul. Bulwarowa 39

- czynny od poniedziałku do piątku od godz. 10.00 do 18.00

- ceny biletów: normalny 25 zł (od godz. 15.00 – 15 zł), ulgowy 18 zł – szkolny, studencki, emeryci, renciści (na podstawie ważnej legitymacji), od godz. 15.00 – 10 zł, dzieci 4–7 lat – 15 zł (od godz. 15.00 – 8 zł), dzieci do lat czterech wstęp wolny, bilet rodzinny 2+1 – 50 zł, bilet rodzinny 2+2 – 70 zł, KKR 2+3 – 80 zł

Kibicuj w Krakowie!

W wakacje nie zabraknie okazji do kibicowania. W drugi weekend lipca (9-10.07) odbędzie się piłkarski turniej młodzieżowy Kraków Cup. Do stolicy Małopolski przyjedzie 30 zespołów z Europy (w tym Polski). Mecze będą rozgrywane na obiektach przy ulicy Ptaszyckiego w Nowej Hucie. Turniej zorganizuje Hutnik we współpracy z miastem i Com–Com Zone. W wydarzeniu wezmą udział zespoły w sześciu kategoriach wiekowych – od U-9 do U-15.

Fot. Szymon Gruchalski/Tour de Pologne
Fot. Szymon Gruchalski/Tour de Pologne

Bardzo intensywny dla kibiców będzie sierpień. 5.08 na al. Focha przy Błoniach finiszować będą uczestnicy 79. Tour de Pologne. W czasie ostatniego etapu kolarze pokonają blisko 180-kilometrową trasę. Peleton wjedzie do Krakowa od strony Kryspinowa. Podobnie jak w 2021 roku, etap zakończą trzy pięciokilometrowe rundy (Al. Focha, Al. Mickiewicza, ul. Reymonta, ul. Piastowska, ul. Królowej Jadwigi, al. Focha).

Kraków kocha siatkówkę, więc w drugiej połowie sierpnia czekają nas aż dwie imprezy – w TAURON Arenie Kraków i na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji KS Wanda.

W dniach 18-20 sierpnia w największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce odbędzie się XIX Memoriał Huberta Wagnera, najlepszy towarzyski turniej siatkarski na świecie. Na parkiecie zobaczymy Polaków oraz reprezentacje Argentyny, Serbii i Iranu. Krakowski turniej będzie ostatnim sprawdzianem dla polskiej kadry tuż przed rozpoczęciem mistrzostw świata, na których biało-czerwoni powalczą o kolejną obronę tytułu mistrzowskiego.

Memoriał Huberta Wagnera w 2021 roku. Fot. Krzysztof Kalinowski / LoveKraków.pl
Memoriał Huberta Wagnera w 2021 roku. Fot. Krzysztof Kalinowski / LoveKraków.pl

Kilka dni wcześniej (11-14 sierpnia) na piaszczyste boiska przy ul. Bulwarowej 39 zawitają gracze Ligi Mistrzów Świata, którzy już po raz trzeci będą rywalizować w turnieju PreZero Grand Prix PLS. Zawodnicy PlusLigi zaprezentują mieszkańcom nietypową, czteroosobową odmianę siatkówki plażowej.

PreZero GP PLS 2021: Fot. Mateusz Chwajoł / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
PreZero GP PLS 2021: Fot. Mateusz Chwajoł / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie