News LoveKraków.pl

Stadion Wisły. Mieszkaniec pyta o mycie

fot. Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl

Mieszkaniec zastanawia się, dlaczego Zarząd Infrastruktury Sportowej zamierza wydać prawie 400 tys. zł na czyszczenie elewacji stadionu przy ulicy Reymonta, skoro jest czysta.

W pierwszej połowie 2023 roku piłkarska arena została zmodernizowana za niemal 109 mln zł. Inwestycja w ponad 80 proc. finansowana z dotacji państwa przed igrzyskami europejskimi zakładała między innymi przykrycie mało estetycznej skorupy szklaną elewacją. Nikt nie ma wątpliwości, że z zewnątrz stadion prezentuje się zdecydowanie lepiej. W styczniu na LoveKraków.pl pisaliśmy, że w 2024 ZIS planuje przeznaczyć około 370 tysięcy złotych na mycie fasady. Urzędnicy wyliczyli, że może to kosztować około 370 tys. zł.

Po przeczytaniu tekstu zgłosił się do nas Czytelnik. Pan Jakub przyznał, że przejechał obok stadionu i jest on czysty. – Zatem zastanawia mnie, na co ZIS zamierza wydać tyle pieniędzy. Można prosić o Państwa interwencję? – napisał na adres redakcja@lovekrakow.pl.

Mycie elewacji stadionu Wisły

O wyjaśnienia poprosiliśmy dział komunikacji ZIS. Mateusz Chwajoł na wstępie zaznacza, że kwota podana w planie zamówień publicznych jest kwotą orientacyjną, obejmującą dwukrotne mycie tzw. drugiej skóry oraz oryginalnej elewacji Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana. – Całkowity koszt zostanie ustalony poprzez procedurę zamówienia publicznego – dodał Chwajoł. Ogłoszenie postępowania jest planowane w drugim kwartale.

Zapytaliśmy także o częstotliwość mycia elewacji, pory roku i zakres. Operator stadionu zaplanował je na przełom kwietnia i maja oraz drugą połowę października. – Plan minimum jest taki, że firma, która zostanie wyłoniona w postępowaniu przetargowym, będzie miała za zadanie umyć szklane oraz aluminiowe powierzchnie obiektu – rozbudowane w 2023 roku – wyjaśnia pracownik działu komunikacji w ZIS. Okazuje się także, iż czyszczenie fasady nie wynika wyłącznie z chęci zachowania jak najlepszej estetyki. Mycie i utrzymywanie innych elementów elewacji w czystości jest wymagane do utrzymania gwarancji.

Stadion Wisły Kraków. Co jeszcze może się zmienić?

Ubiegłoroczna modernizacja stadionu obejmowała także wymianę pokrycia dachowego na trybunie północnej i południowej, uzupełnienie daszków skośnych po całym obwodzie trybun, wymianę systemów wentylacyjnych, instalacji SSP, oświetlenia ewakuacyjnego oraz modernizacje dźwiękowego systemu ostrzegawczego i central pożarowych. W przyszłości planowane jest powstanie od ul. Reymonta dwóch budynków o lekkiej konstrukcji, z przeznaczeniem na parking i muzeum Wisły, wokół którego ma stanąć pomnik legendy klubu – Henryka Reymana. Od strony Błoń ma powstać parking i boisko wielofunkcyjne. Koncepcja zakłada także otwarcie obiektu na park Jordana.