To ma być pierwszy modernizowany obiekt przed Igrzyskami Europejskimi. „30 lub 60 mln zł”

fot. Maria Kantor/LoveKrakow.pl

Tor „Kolna” ma już 18 lat i potrzebna jest jego przebudowa, by spełniał aktualne wymagania. – Czekamy na finalizację negocjacji z rządem w sprawie Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Gdy się zakończą, będzie to pierwszy obiekt do modernizacji – mówi Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej.

Do Igrzysk Europejskich w Polsce, których stolicą ma być Kraków, zostało mniej niż dwa lata (podany termin to 21 czerwca –2 lipca). Wciąż nie została przyjęta specustawa, która umożliwi szybką realizację potrzebnych inwestycji i zagwarantuje fundusze dla samorządów na przygotowanie bazy sportowej i infrastruktury miejskiej. Dlatego miasto wciąż nie podpisało umowy na organizację imprezy.

W oczekiwaniu na decyzje w Warszawie i koniec negocjacji w Krakowie wskazali obiekty, które muszą zostać zmodernizowane. Jednym z nich jest tor kajakarstwa górskiego „Kolna”, który działa od 2003 roku.

30 lub 60 mln zł

– Tor kajakarski jest na pierwszym miejscu do modernizacji. Mamy nadzieję, że niedługo zakończą się negocjacje i na koniec 2022 roku inwestycja będzie zakończona. Przed igrzyskami konieczne jest rozegranie imprezy mistrzowskiej, by tor został dopuszczony – mówi Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Miasto liczy, że w tym przypadku całość kosztów weźmie na siebie rząd. Urzędnicy dysponują dwoma wariantami modernizacji – za 30 lub 60 mln zł. – W pierwszym przypadku mowa o podstawowej modernizacji, zmianie profilu. Droższa zakłada wprowadzenie jeszcze większych innowacji i przede wszystkim zadaszenie toru – tłumaczy Kowal.

Krótsze tory, większa skala trudności

Co trzeba zmienić, by obiekt był gotowy na Igrzyska Europejskie, a po 2024 roku można było na nim rozegrać pierwsze w historii „Kolnej” mistrzostwa świata zawodowców?

– Jest tendencja do przygotowania krótszych tras, większej skali trudności. W Krakowie poszłoby to w stronę skrócenia dolnej części toru. Zmiany są wprowadzane m.in. w związku z slalomem ekstremalnym, który od 2024 roku będzie dyscypliną olimpijską – mówi Bogdan Popiela, wiceprezes Polskiego Związku Kajakowego.

W ostatnich dniach sierpnia przy ulicy Kolnej będą rywalizować byłe gwiazdy. Od 26 do 29 sierpnia Kraków jest pierwszym gospodarzem Mistrzostw Świata Masters w slalomie kajakowym. Na liście startowej znajduje się 100 zawodników.

News will be here