W tym samym miejscu od 105 lat, główna arena Euro 2017

fot. Sebastian Dudek/LoveKraków.pl

Przy ulicy Kałuży 1, gdzie w piłkę gra się od 1912 roku, 30 czerwca odbędzie się finał Młodzieżowych Mistrzostw Europy do lat 21, a wcześniej półfinał i trzy mecze grupy C.

„Tu, na ziemi małopolskiej, wtedy właściwie galicyjskiej, zaczęło bić serce naszego futbolu. Zawsze z szacunkiem podchodziłem do Waszego regionu, do Waszej piłki. Lata sukcesów, mistrzostw i Pucharów Polski, fantastyczne nazwiska – reprezentantów kraju, charyzmatyczni trenerzy i prezesi, wielcy redaktorzy, tysiące bezimiennych działaczy, miliony kibiców i ten krakowski, jak chcecie – małopolski styl, którego piłkarska Polska od dawna zazdrości” – napisał w liście z okazji 105-lecia Małopolskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Cracovia i Wisła to dwa najstarsze polskie kluby piłkarskie. Ich stadiony dzielą Błonia, ogromna łąka w środku miasta. Przy Reymonta jedna z reprezentacji będzie miała swoją bazę podczas tegorocznego piłkarskiego Euro, a na oddalonym o kilkaset metrów obiekcie Cracovii poznamy nowego Młodzieżowego Mistrza Europy.

Pierwszy stadion w 1912

W czerwcu 2017 roku Kraków będzie sercem turnieju do lat 21. Traktujemy to jako małe zadośćuczynienie za to, że ostatecznie zostaliśmy pominięci przy okazji największej imprezy sportowej w historii naszego kraju – Euro 2012. Pięć z 21 meczów turnieju, trzy w grupie C oraz półfinał i finał zostaną rozegrane przy ulicy Józefa Kałuży 1.

Stadion Pasów – który przez lata zmieniał swój kształt – mieści się w tym miejscu od ponad 110 lat. Uroczystemu otwarciu 31 marca 1912 roku towarzyszył mecz z Pogonią Lwów. Los nie oszczędzał klubu, bo w 1966 roku spłonęła zabytkowa drewniana trybuna. Po tym zdarzeniu rozpoczęła się przebudowa – pojawiły się trybuny z miejscami siedzącymi oraz charakterystyczny dla tego stadionu tor kolarski.

Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany

Od 2010 roku Cracovia ma nowy stadion. Poprzedni został wyburzony, a w jego miejsce powstał za 157 milionów złotych nowoczesny obiekt. Cztery kryte trybuny mogą maksymalnie pomieścić 15 tysięcy kibiców.

Główna arena Euro 2017 bardzo podoba się architektonicznym ekspertom i otrzymała kilka nagród: m.in. tytuł „Budynku użyteczności publicznej roku”, nagrodę I stopnia w plebiscycie „Budowa Roku 2010 Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa” i wyróżnienie za rozwiązania przyjazne niepełnosprawnym „Kraków bez barier”.