News LoveKraków.pl

Sztuczna trawa i maszty w Borku Fałęckim. W końcu dostaną obiekt, o który prosili od lat?

fot. Krzysztof Kalinowski

Jest duża szansa, że w tym roku na terenie Klubu Sportowego Borek przy ulicy Żywieckiej w dzielnicy Łagiewniki-Borek Fałęcki zostanie oddane niepełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem.

Obiekt, z którego będzie można korzystać o każdej porze przez cały rok, powstanie w miejscu treningowego boiska trawiastego, znajdującego się za główną płytą. Zaprojektowano pole gry o wymiarach 82 na 48 metry, oświetlone czterema 16-metrowymi masztami i otoczone piłkochwytami o wysokości sześciu metrów. Boisko będzie wysposażone w wiaty dla drużyn i pomocy medycznej. Powstanie przy nim plac manewrowy, dziesięć stanowisk do parkowania i stojaki na rowery. Inwestycja zakłada także budowę drogi wewnętrznej o długości 175 metrów.

Kolejka chętnych

Dokumentację projektową opracowali architekci Ireneusz Piotrowski i Małgorzata Rosół z Pracowni Architektury z Krakowa. Zarząd Infrastruktury Sportowej pod koniec 2020 roku uzyskał pozwolenia na budowę. Na oferty w przetargu czeka do 6 marca 2024. Urzędnicy szacują, że inwestycja będzie kosztowała około 4 mln zł. Wykonawca będzie miał siedem miesięcy od dnia podpisania umowy.

Potrzebę rozwoju infrastruktury działacze KS Borek zgłaszali radnym od wielu lat. We wrześniu 2016  przy ulicy Żywieckiej odbyło się wyjazdowe posiedzenie komisji sportu Rady Miasta Krakowa. – Miejsce jest. Za główną płytą jest boisko treningowe, z którego rzadko korzystamy, bo mamy z nim problemy – argumentował ówczesny prezes Wojciech Florczyk. Dyrektor ZIS Krzysztof Kowal mówił wówczas, że na biurku ma 165 wniosków od krakowskich klubów, które zgłaszają prośby dotyczące remontu obiektów lub powstania nowych. Dał tym samym do zrozumienia, że boisko szybko nie powstanie. Wcześniej działacze KS Borek próbowali pozyskać środki z budżetu obywatelskiego, ale ich projekt nie zdobył odpowiedniej liczby głosów mieszkańców.

Klub Sportowy Borek. Od pięciolatków do oldbojów

Obecny prezes Marek Gój nie zamierza jeszcze otwierać szampana, bo do budowy potrzebne jest rozstrzygnięcie przetargu, więc jest bardzo ostrożny w mówieniu o tym, jak boisko zmieni funkcjonowanie klubu. We wrześniu 2020 ZIS zapowiadał, że ogłoszenie postępowania na wykonanie robót budowlanych możliwe jest w 2021 roku, ale w kolejnych latach w budżecie nie było na nie środków. Możliwość trenowania przez cały rok na sztucznej płycie na pewno ograniczy wydatki na wynajem hal sportowych w okresie jesienno-zimowym. Być może będą chcieli z niego korzystać również przedstawiciele innych sportów. Niedawno na boisku krytym balonem (modernizacja w 2016) odbywały się treningi krykieta. Klub jest także otwarty na sportowców z niepełnosprawnościami.

KS Borek to przede wszystkim piłka nożna. Obecnie szkoli 220 dzieci i młodzieży od rocznika 2019, posiada też drużyny seniorów w A klasie i oldbojów.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Łagiewniki-Borek Fałęcki