100 pozytywnych historii na 10-lecie Poland Business Run. Paweł z Krakowa będzie miał nowy wózek

Paweł Krzek (z prawej) w 2001 roku złamał kręgusłup
Jedni urodzili się z niepełnosprawnościami, życie innych zmieniło się po wypadku lub w wyniku choroby. Są dziećmi, rodzicami, seniorami. Pracują w szkole, urzędzie, a nawet fizycznie. 5 września otrzymają wsparcie od 28,5 tysiąca biegaczy, którzy wystartują w wirtualnym biegu charytatywnym Poland Business Run.

Paweł Krzak z Krakowa będzie jednym ze 100 beneficjentów jubileuszowej edycji biegu. Od 20 lat, po złamaniu kręgosłupa, porusza się na wózku. Jak sam mówi, jego „demony” pomogły mu pokonać sport i dwukrotnie wygrywał mistrzostwa Polski w pchnięciu kulą. Ostatnio wrócił na studia psychoterapeutyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, które przerwał po wypadku. Marzy, by zawodowo pomagać osobom z niepełnosprawnościami w walce z przeciwnościami losu.

– Moje ciało cały czas się zmienia, a ze względu na urazy nie mogę też już ćwiczyć tyle, co kiedyś – opowiada Paweł, który potrzenuje nowego wózka. Jego zakup dofinanzuje fundacja Poland Business Run.

– Nowy wózek jest szerszy, oparcie jest wyższe, siedzisko ma inny kąt. Ze starego nie mogłem już korzystać. Dzięki wsparciu biegaczy nie jestem uziemiony w fotelu, mogę normalnie się poruszać, wychodzić z domu, funkcjonować – podkreśla Paweł Krzak.Nowe życie dzięki biegaczom

Krakowianin i 99 innych potrzebujących dołączy do 599 osób, którym udało się pomóc w poprzednich edycjch charytatywnej sztafety. W 2015 roku życie Ani zmieniła sportowa proteza ręki. – Wcześniej też jeździłam na rowerze, ale zawsze towarzyszył temu niepokój, ostrożność, żeby za bardzo nie obciążyć protezy, żeby nie złamać jej palców – opowiada Ania.

Dzięki protezie może się wygodnie oprzeć i równomiernie rozłożyć ciężar ciała. Dzięobręcz barkowa zupełnie inaczej pracuje. Otrzymała nową jakość życia i odzyskała pełną radość z uprawiania sportów – szczególnie jazdy na snowboardzie i rowerze górskim.

Choć zapisy na bieg są już zamknięte, wciąż można wesprzeć szczytny cel przez akcję „Pomagam Bardziej”. Wystarczy otworzyć listę uczestników na stronie biegu i za pośrednictwem jednej z drużyn przelać dowolną kwotę, która trafi do kolejnych potrzebujących.

Piknik pod halą Cracovii

W 10. Poland Business Run, który przed dekadą narodził się w Krakowie, wystartuje 28,5 tysiąca biegaczy. Podobnie jak przed rokiem, ze względu na pandemię, nie zobaczymy sztafet na ulicach największych polskich miast. Zamiast tego każdy biegacz samodzielnie wyznaczy czterokilometrową trasę, w dowolnym miejscu w Polsce czy innym kraju, i pokona ją w dniu zawodów o dowolnej porze między północą a godz. 18.00 czasu środkowoeuropejskiego.  Udokumentowany wynik należy przesłać za pomocą aplikacji lub strony internetowej Poland Business Run. Kiedy cała drużyna zgłosi swoje wyniki, trafi do klasyfikacji generalnej.  

– Szkoda, że nie możemy tych dziesiątych urodzin biegu świętować razem, hucznie, tak jakbyśmy chcieli, ale bezpieczeństwo uczestników jest dla nas najważniejsze. Ogromnym prezentem jest dla nas rekordowa liczba zapisanych zawodników, którego absolutnie nie spodziewaliśmy się w tak niepewnych czasach. Dzięki temu spełnia się nasze urodzinowe życzenie, żeby pomóc w tym roku aż 100 beneficjentom – mówi Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run i

5 września fundacja zaprasza do wspólnego kibicowania przy Hali 100-lecia KS Cracovia (al. Focha 40), gdzie organizuje spotkanie w formie pikniku. W tym samym miejscu cały dzień działać będzie plenerowe studio biegu, z którego będzie dostępna transmisja na facebookowym profilu Poland Business Run, prowadzona przez dziennikarza TVP Macieja Kurzajewskiego.
comments powered by Disqus