Tak będzie wyglądała baza Cracovii. Projekt opiniował A. Nawałka [WIZUALIZACJE]

Wizualizacja centrum treningowego Cracovii w Rącznej fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Prace w Rącznej pod Krakowem mają ruszyć we wrześniu tego roku. Do kwietnia 2019 kilkanaście kilometrów od stolicy Małopolski ma powstać centrum treningowo-badawcze z sześcioma pełnowymiarowymi boiskami i bogatym zapleczem. – Skończy się narzekanie na boiska przy Wielickiej, ale nadal będziemy je utrzymywać. Pierwsza drużyna ma mieć swoją bazę w Rącznej – mówi prof. Janusz Filipiak, prezes Cracovii.

Nie tylko dla pierwszej drużyny

W styczniu 2016 roku Cracovia i gmina Liszki podpisały umowę dzierżawy terenów w Rącznej na 29 lat i sześć miesięcy. We wtorek wójt Paweł Miś oficjalnie przekazał klubowi z Krakowa 8,5 hektara terenów. – Nie za szybko, ale równym krokiem zmierzamy do sfinalizowania inwestycji – cieszy się prof. Janusz Filipiak.

Za 21,5 miliona złotych w Rącznej zostanie wybudowanych sześć pełnowymiarowych boisk piłkarskich, w tym jedno ze sztuczną murawą, które na okres jesienno-zimowy będzie przykrywane balonem. Dodatkowo kompleks będzie posiadał trzy mniejsze boiska do siatkonogi. – Dwa boiska będą oświetlone, a jedno o rozmiarach 105 na 68 metrów dodatkowo zostanie wyposażone w podgrzewaną murawę i trybuny na 500 osób. Stadion będzie spełniał wymogi III ligi – informuje Jakub Tabisz, wiceprezes Cracovii.

W skład centrum będzie wchodzić również budynek, w którym znajdzie się dziesięć szatni, pomieszczenia dla pierwszej drużyny, siłownia, pomieszczenia do odnowy, hotel na 50 osób, restauracja i sale do odpoczynku. Z bazy będą korzystać nie tylko piłkarze Pasów, ale również uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego, drużyny młodzieżowe Cracovii, reprezentacje Polski i miejscowa społeczność. Klub Strażak Rączna, na którego obecnym boisku powstanie część bazy, również będzie miał prawo do korzystania z obiektów.

Oczekiwania na decyzję ministerstwa

Cracovia szeroko konsultowała projekt bazy treningowej. Pozytywnie wypowiedzieli się o nim m.in. Adam Nawałka, Marek Koźmiński, Jerzy Dudek i Tomasz Rząsa. Klub podpisał porozumienie z Akademią Wychowania Fizycznego w Krakowie. – Chcemy tam stworzyć centrum badawczo-naukowe, by doskonalić trening wydolnościowy – tłumaczy Jakub Tabisz.

Koszty budowę nie są małe, ale Cracovia liczy na pomoc Ministerstwa Sportu. W maju zapadnie decyzja, czy resort przyzna dotację w wysokości 50 procent w ramach programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. – Liczymy na środki z ministerstwa, ale gdyby się okazało, że ich nie będzie, to całość sfinansujemy sami – zapowiada Janusz Filipiak.

Budowa ma ruszyć we wrześniu. Klub ma już pozwolenie na budowę pierwszego etapu, czeka jeszcze na decyzję środowiskową. Termin zakończenia inwestycji przewidziany jest na kwiecień 2019 roku.

 

 

comments powered by Disqus

Aktualności

Pokaż więcej