Co siódmy zapisany do Cracovia Maraton jest obcokrajowcem. Najwięcej Ukraińców

fot. SZYMON GRUCHALSKI / ARCHIWUM ZARZĄDU INFRASTRUKTURY SPORTOWEJ W KRAKOWIE – ORGANIZATORA BIEGU

Na liście startowej 19. Cracovia Maraton (24 kwietnia) widniej pięć tys. nazwisk. Wśród nich blisko 700 obcokrajowców z niemal 50 krajów.

Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, organizator biegu, od lat chwali się, że odbywający się pod Wawelem maraton jest najbardziej międzynarodowy spośród wszystkich odbywających się w Polsce. W imprezie zaliczanej do Korony Maratonów Polskich brali już udział przedstawiciele 55 państw. W tym roku 42 km i 195 m będzie mogło pokonać maksymalnie pięć tysięcy osób (ustalony limit, od miesiąca nie ma wolnych miejsc).

Dominują Europejczycy

– Zgłosiło się blisko 700 obcokrajowców, w tym prawie 100 Ukraińców. Przypomninam, że zaprosiliśmy obywateli tego kraju do bezpłatnego udziału – mówi Michał Sobolewski, rzecznik prasowy ZIS.

Kolejne kraje, jeśli chodzi o liczebność, to Francja, Wielka Brytania, Słowacja, Włochy, Czechy, Finlandia, Niemcy, Hiszpania i Szwecja. – Tradycyjnie, kilkadziesiąt krajów. W tym roku niemal 50 – podkreśla Sobolewski.

Białorusini i Rosjanie. Zmiana decyzji

Organizatorzy dopuścili do udziału obywateli Białorusi i Rosji, którzy posiadają zezwolenie na stały pobyt w Polsce. Wcześnie pojawiła się informacja o wykluczeniu wszystkich zapisanych zawodników z Białorusi i Rosji, co wywołało falę komentarzy. Decyzja ta była odpowiedzią na konflikt wywołany w Ukrainie przez Rosję i szła w ślad za dyskwalifikacjami ogłoszonymi przez World Athltics.„Po opublikowaniu naszego komunikatu World Athletics poinformowała nas, że podjęta 1 marca decyzja dotyczy jedynie zawodów World Athletics Series. Do grupy tych zawodów nie należy Cracovia Maraton. Mając świadomość wykładni World Athletics, podjęliśmy decyzję o zmniejszeniu zakresu wykluczenia rosyjskich i białoruskich zawodników z 19. Cracovia Maraton. Na starcie naszych biegów będą mogły stanąć osoby pochodzące z Białorusi i Rosji posiadające zezwolenie na pobyt stały w Polsce (np. kartę stałego pobytu)” – poinformował ZIS.

Cracovia Maraton wraca po trzech latach przerwy

Największy krakowski bieg w tradycyjnej formule zostanie zorganizowany po raz pierwszy od 2019 roku. Wiosną 2020 i 2021 przeprowadzenie maratonu było niemożliwe z powodu pandemii koronawirusa.

Biegacze ruszą na trasę 24 kwietnia o godzinie 9. Start i metę ponownie zaplanowano na Rynku Głównym (na wysokości ulicy Siennej). Przygotowana trasa składa się z jednej pętli. Szczegóły dostępne są w TYM MIEJSCU ->>>