Cracovia Maraton ma siedmiu ambasadorów. Będzie ich więcej? Dołączą kobiety?

fot. Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl
Siedmiu biegaczy, głównie związanych z Krakowem, obywatele Polski, Francji, Hiszpanii, Japonii i Słowacji, pełni rolę ambasadorów Cracovia Maraton. Jakie mają zadania i korzyści z pełnionej funkcji? Czy do mężczyzn dołączą kobiety?

Wśród ambasadorów krakowskiego maratonu nie ma ani jednej kobiety. Co jest powodem takiej sytuacji?

Michał Sobolewski, rzecznik Zarządu Infrastruktury Sportowej: Pozyskanie ambasadorów to długi proces. Jak dotąd projektem zainteresowały się osoby płci męskiej, co nie oznacza, że nie prowadzimy rozmów z biegaczkami. Planujemy pozyskiwać kolejnych ambasadorów, ambasadorki. Nadmienię, że równolegle ZIS prowadzi kampanię „Kobiety w sporcie”, w ramach której angażuje krakowskie sportsmenki.

Jakie zadania zostały postawione przed ambasadorami i jakie cele organizator Cracovia Maraton chce osiągnąć?

Projekt ma na celu zwiększanie zainteresowania udziałem w krakowskich imprezach biegowych osób z Polski i z zagranicy. Cracovia Maraton to najbardziej międzynarodowy maraton w Polsce, dotąd uczestniczyli w nim biegacze z 55 krajów, co chcemy rozwijać w kolejnych latach. Zwłaszcza mając na uwadze potencjał turystyczny i bogactwo historyczne naszego miasta.

Czy biegacze musieli podpisywać umowy z ZIS? Jakie korzyści czerpią z pełnionej funkcji?

Nie ma takiej umowy. Ambasadorzy wyrazili pisemną zgodę na wykorzystanie wizerunku. Otrzymują pakiety startowe na krakowskie imprezy biegowe, co jest zgodne z regulaminami biegów. Organizatorzy Cracovia Maraton nie ponoszą żadnych kosztów ewentualnych innych startów ambasadorów w polskich czy zagranicznych wydarzeniach biegowych.
Ambasadorzy Cracovia Maraton: Dwóch Polaków i Francuzów, Hiszpan, Japończyk, Słowak

1. Andrzej Popiel

Aktor, trener i PR menedżer. Po zdobyciu Korony Maratonów Polskich, od 2016 regularnie startuje w biegach górskich i ultra. Kilkukrotny laureat klasyfikacji generalnej Pereł Małopolski na długim dystansie. Ukończył ponad 150 zawodów, w tym m.in. Bieg Granią Tatr (70 km), Bieg Rzeźnika (80 km) czy Bieg 7 Dolin (100 km), a także Maraton Nowojorski.

2. Mateusz Janicki

Polski aktor telewizyjny, teatralny i filmowy. Od zawsze związany ze sportem. Jeździ konno, pływa na windsurfingu i wakeboardzie, jest narciarzem i biega. Będąc w Krakowie na trening najczęściej wybiera Bulwary Rudawy i Las Wolski.

3. Patrice Ricour (Francja)

Od lat uczestniczy w biegach Królewskiej Triady Biegowej. Brał udział we wszystkich dotychczasowych edycjach Cracovia Półmaratonu Królewskiego. Na co dzień mieszka w Krakowie, trenując na dystansie 25 kilometrów tygodniowo. Motywacji do treningów dodają mu trasy biegowe w centrum i w okolicach Bagrów.

4. Julien Hallier (Francja)

W 2003 roku rozpoczał studia na Politechnicze Krakowskiej w ramach programu Erasmus. Początek pandemii w 2020 roku zmotywował go do treningów biegowych – dziś nie wyobraża sobie codzienności bez regularnych startów w zawodach. Zaplanowany na przyszły rok 20. Cracovia Maraton będzie jego pierwszym.

5. Rico Javier (Hiszpania)

Pochodzi z Walencji. Od najmłodszych lat trenował piłkę nożną i tenis, z bieganiem związał się w 2014 roku. Zaczął od półmaratonu, rok później zaliczył debiut na królewskim dystansie, których ukończył siedem.

6. Hiroaki Murakami (Japonia)

Urodził się w Kumamoto, w 2005 roku przyleciał do Polski na roczny kurs języka polskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim i został tu na stałe. Aktor teatralny i filmowy, który na co dzień występuje w warszawskich teatrach. Pod Wawel chętnie wraca na imprezy biegowe.

7. Alexander Simon (Slowacja)

75-latek z Żyliny ukończył ich aż 1079 (!), w tym wszystkie 19 edycji Cracovia Maraton. 27 razy docierał na metę maratonu w Koszycach, najstarszej takiej imprezy w Europie.

 

comments powered by Disqus