Cracovia. Z nowej trawy wyszły nici

Mecz kadry U-21 na boisku Cracovii w listopadzie 2021 roku fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Miasto nie rozpisze w najbliższym czasie drugiego przetargu na wymianę trawiastej nawierzchni stadionu Cracovii. To oznacza, że nowa murawa pojawi się przy ulicy Kałuży najprawdopodobniej po zakończeniu sezonu.

Zarząd Infrastruktury Sportowej zdecydował, że na razie wstrzyma się z wymianą murawy na stadionie Pasów. Obecne boisko nie jest w tak złym stanie, by trzeba było działać w pośpiechu. Miejska jednostka unieważniła pierwszy przetarg, w którym jedyna oferta była o prawie pół miliona wyższa od planowanego wydatku. ZIS liczył, że koszt wymiany zamknie się w kwocie 800 tys. zł brutto, natomiast konsorcjum firm Interhall z Katowic i Pagro z Krakowa wyceniło całą operację na 1 milon 287 tysięcy złotych.

Murawa wymieniona 5 lat temu

Obecnie piłkarze grają na boisku ułożonym w czerwcu 2016 roku. Do wymiany jest prawie 8300 metrów kwadratowych trawnika, a także otaczająca pole gry opaska ze sztucznej nawierzchni o powierzchni 876 metrów kwadratowych. Wykonawca ma wcześniej odkryć i sprawdzić (ewentualnie naprawić usterki) system podgrzewania zamontowany na stadionie, a także wyregulować system zraszania.  

Na stadion ma trafić mieszanka sportowa trawy w rolkach o szerokości minimum 1,2 metra, długości 8 metrów i grubości 3-3,5 centymetra. Trawnik nie może zawierać w swej strukturze siatki wzmacniajcej, zanieczyszczeń ani oznak chorób grzybowych i bakteryjnych, a w szczególnoci niedokompostowanych czystek organicznych. Warstwa filcu w rolce trawy nie może przekraczać grubości 0,5 centymetra.