Hala AGH o 11 milionów droższa? [WIZUALIZACJE]

fot. AGH
Mostostal Warszawa został wybrany wykonawcą hali sportowej na styku ulic Buszka i Tokarskiego. Przedsiębiorstwo złożyło najtańszą ofertę na 61,87 mln zł. Konkurenci mają teraz czas na ewentualne złożenie odwołania od wyników przetargu.
W przetargu wystartowało sześć firm, które zaproponowały realizację inwestycji za kwotę od 61,87 do 72,8 mln zł. Najtańsza, złożona przez Mostostal, jest droższa od założeń Akademii Górniczo-Hutniczej o prawie 11 mln zł (uczelnia zakładała 51 mln zł brutto).

Jeżeli Mostostal pozostanie wyknonawcę, robotnicy wejdą na teren budowy przy basenie uczelni w październiku. Obiekt ma powstać w 21 miesięcy, więc powinien zostać oddany latem 2022 roku.

Wcześniej inna firma wykonała przekładki sieci ciepłowniczej i wodociągowej. Brak generalnego wykonawcy nie przeszkodził odchodzącemu rektorowi, profesorowi Tadeuszowi Słomce, zainaugurować budowy symbolicznym wbiciem łopaty.

– Na razie jest ściernisko, ale będzie potężne halisko – mówił Słomka 22 lipca.

Pięć kondygnacji

Funkcjonalnie i bryłowo obiekt został podzielony na trzy części. Każda identyfikowana jest innym kolorem. Hala pomieści salę sportową z trybunami na blisko 600 osób, kilka boisk, stanowiska do badmintona, ściankę wspinaczkową, sale do fitnessu, siłownię, sauny, sale do masażu czy korty do squasha. Nowa przestrzeń umożliwi przeprowadzanie treningów sekcji wyczynowych i rozgrywki na poziomie I ligi piłki siatkowej, ręcznej i koszykówki. Budynek będzie liczył pięć kondygnacji i 7 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Część dachu (1300 mkw.) zostanie zagospodarowana na rzecz zielonego tarasu.

– Układ budynku jest czytelny i przejrzysty, co ułatwi komunikację i odbiór nowym studentom pojawiającym się każdego roku. Rytmiczny i monumentalny podział elewacji podkreśla przynależność hali do rodziny Akademii Górniczo-Hutniczej, a duża ilość przeszkleń oraz wspomniana wcześniej zieleń nadają bryle charakter nowoczesnej i idącej z duchem czasu, tak jak robi to uczelnia, do której przynależeć będzie obiekt – mówił LoveKraków.pl architekt Mateusz Manecki.

Każdego roku ok. 900 sportowców reprezentuje AGH na krajowych i międzynarodowych arenach. W roku akademickim 2019/2020 AZS AGH Kraków oferował studentom 31 sekcji.