Jak grać w futbol australijski? Krakowianie niedługo będą mogli zobaczyć i spróbować

fot. materiały prasowe

20 kwietnia na boiskach VIII LO odbędzie się turniej futbolu australijskiego, w którym uczestniczyć będą drużyny z Warszawy, Wrocławia, Bytomia i Londynu. Ma to być też pierwszy krok do stworzenia krakowskiej drużyny, która dołączy do ligi AFL Polska.

Na obiektach szkolnych przy ulicy Jana i Jędrzeja Śniadeckich 12b zostanie rozegranych sześć meczów towarzyskich. Zmierzą się w nim trzy zespoły z polskiej ligi: Silesia Miners, Wrocław Lions, Warsaw Bisons oraz London Lions z AFL London. Zawody mają na celu krzewienie ducha sportowej rywalizacji i promocję tej jeszcze mało znanej dyscypliny. Każdy z widzów będzie mógł porozmawiać z polskimi i australijskimi zawodnikami, poznać zasady i rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Futbol austalijski w Krakowie

Organizatorzy podkreślają, że futbol amerykański jest inkluzywnym sportem, w którym każdy znajdzie pozycję dla siebie, niezależnie od płci czy warunków fizycznych. – Towarzyski turniej to coś więcej niż tylko seria meczów, to strategiczne posunięcie mające na celu osadzenie futbolu australijskiego w kulturalnych i sportowych ramach Krakowa. Dzięki połączonym wysiłkom lokalnych i międzynarodowych graczy, wydarzenie ma rozpalić pasję do tej dyscypliny, torując drogę do powstania nowej, dynamicznej drużyny w Krakowie i dalszego rozszerzania zasięgu tego sportu w Polsce – mówi Bartosz Głogowski, menedżer Silesia Miners, organizator zawodów.

Tydzień po turnieju (27.04 o godz. 14) w Krakowie zorganizowana zostanie otwarta sesja treningowa. Wszyscy chętni będą mieli okazję zdobyć pierwsze doświadczenia z futbolem australijskim. Mężczyźni dołączający do nowej krakowskiej drużyny będą mogli zagrać w różnych meczach towarzyskich i polskiej lidze, podczas gdy kobiety będą miały szansę reprezentować Polskę podczas EuroCup 2024, zaplanowanego na październik.

Futbol australijski. Boisko, zasady

AFL Polska wyjaśnia, że gra w futbol australijski odbywa się zwykle na owalnych boiskach, których długość wynosi pomiędzy 135 i 185 metrów, a szerokość pomiędzy 110 a 155 metrów. W Europie rywalizuje się jednak na odpowiednio zaadaptowanych boiskach do rugby lub piłki nożnej. Spotkania prowadzi łącznie aż siedmiu sędziów, ale w europejskich rozgrywkach ich liczba została ograniczona do trzech. 

Celem gry jest kopnięcie piłki pomiędzy czterma słupkami bramkowymi. Zależnie od tego, pomiędzy którymi słupkami zostanie kopnięta piłka, drużyna zdobywa odpowiednią liczbę punktów. Piłka może być podawana pomiędzy zawodnikami na kilka różnych sposobów, a zwycięża drużyna, która pod koniec gry zgromadzi więcej punktów.

Boiska mają zaznaczoną linię zewnętrzną. Jeśli piłka ją przekroczy, akcja zostaje zatrzymana. Na każdym końcu boiska znajdują się cztery wysokie słupki. Tworzą one strefę punktową i mają około sześć metrów wysokości. Dwa środkowe słupki są oddalone od siebie o 6,4 metra i wyznaczają główny obszar punktowy (gol). Dwa zewnętrzne słupki są również oddalone o 6,4 metra i wyznaczają dodatkowy obszar punktowy (punkt).

Piłka jest wykonana ze skóry i ma owalny kształt (zbliżony do piłki do rugby). Dodatkowe linie na boisku wyznaczają kwadrat bramkowy który znajduje się naprzeciwko słupków środkowych.