Jakub Tabisz zawieszony. „Jestem niewinny”

fot. Arkadiusz Szuba

Wiceprezes Cracovii, który usłyszał m.in. zarzut działania na szkodę Polskiego Związku Piłki Nożnej, przerwał milczenie. W czwartek wieczorem wydał oświadczenie, w którym podkreśla, że jest niewinny. W piątek został zawieszony przez radę nadzorczą MKS Cracovia SSA.

„Wydział Prokuratury Krajowej w Szczecinie zarzucił mi oraz byłemu sekretarzowi PZPN Maciejowi Sawickiemu działania na szkodę Polskiego Związku Piłki Nożnej polegające na zawarciu rzekomo fikcyjnego porozumienia, które miało uzasadniać wypłatę prowizji od umowy sponsorskiej na rzecz spółki Osttair. W związku z tym oświadczam:

• umowa z firmą Osttair, w której posiadałem udziały, została zawarta jeszcze w roku 2014,  

• została przygotowana zgodnie z wymaganymi w PZPN wewnętrznymi procedurami,  

• całe postępowanie w sprawie umowy było transparentne i zgodne z prawem,  

• cała umowa została w pełni przez strony zrealizowana,

• całkowite wynagrodzenie z umowy zostało rozliczone zgodnie z prawem podatkowym.

Wyrażam głęboką nadzieję, że rzetelna analiza zdarzeń z lat 2014 i następnych doprowadzi do całkowitego oczyszczenia mnie z postawionych mi bezzasadnych zarzutów, ponieważ jestem niewinny. Wyrażam zgodę na publikowanie danych osobowych.
” 

Jakub Tabisz

Prezes Cracovii Janusz Filipiak zapowiedział zawieszenie Tabisza w sprawowaniu funkcji wiceprezesa klubu. W piątek decyzję podjęła rada nadzorcza MKS Cracovia SSA. Tabisz jest prawą ręką Filipiaka od 19 lat, w klubie odpowiadał przede wszystkim za finanse. 

Tabisz został zatrzymany 21 listopada, tuż przed wylotem do Kataru, gdzie odbywają się mistrzostwwa świata w piłce nożnej. Po przesłuchaniu został zwolniony. Prokurator zastosował wobec niego poręczenie majątkowe w wysokości 500 tys. zł. Mężczyzna nie może też opuszczać kraju i znajduje się pod nadzorem policji. Tabisz został również zawieszony w roli członka zarządu PZPN.

Jak poinformowali śledczy, Maciej Sawicki, były dyrektor generalny PZPN i Jakub Tabisz usłyszeli zarzuty działania na szkodę Polskiego Związku Piłki Nożnej. Mowa o kwocie około miliona złotych. Wiceprezes Cracovii i członek zarządu związku dodatkowo usłyszał zarzut prania pieniędzy. W ten proceder miała być również zamieszana jego żona. Więcej o sprawie piszemy tutaj: