Juvenia z kolejną porażką, rekord na trybunach. Jakie są szanse na grę o złoto?

fot. Juvenia Kraków

Juvenia Kraków uległa Orlen Orkanowi Sochaczew 10:41 (10:21) w przedostatatniej kolejce ekstraligi rugby. Brak skuteczności i błędy sprawiły, że możliwość walki o mistrzostwo Polski znacząco się oddaliła, ale szansa na grę Smoków w finale wciąż pozostaje.

Po słabym początku rundy wiosennej zawodnicy Juvenii stanęli pod ścianą. By zachować szansę na rozegranie meczu finałowego na własnym boisku, musieli w 17. kolejce pokonać u siebie rozpędzony Orlen Orkan Sochaczew. Od pierwszych minut widać było, że nie będzie to łatwe zadanie.

Orkan lepszy w Krakowie

Drużyny ścierały się ze sobą twardo w środku pola, ale więcej błędów popełniali gospodarze. W ich wyniku łącznik ataku Orkana miał okazję dwukrotnie kopać na słupy po karnym i dwukrotnie trafił. Co więcej, liderzy tabeli jako pierwsi znaleźli też drogę na pole punktowe, wiążąc skutecznie maul autowy i wychodząc na prowadzenie 11:3. Te trzy punkty dla Juvenii chwilę wcześniej z podstawki zdobył Riaan van Zyl. Smoki na tym nie poprzestały. Kilka minut później drogę na pole punktowe po fantastycznym rajdzie znalazł Michał Jurczyński. Po podwyższeniu van Zyla, różnica zmalał do jednego punktu. Jak się jednak okazało, Orkan miał więcej atutów, bo przed przerwą dorzucił jeszcze rzut karny i podwyższone przyłożenie.

W drugiej odsłonie Juvenia zaatakowała. Długo próbowała znaleźć drogę na pole punktowe, ale obrana gości była nie do przełamania. Co więcej, w kluczowych momentach brakowało znów wykończenia i jednej dobrej decyzji. Tym samym krakowianie zamiast zdobywać punkty narażali się na groźne kontry i tracili kolejne „oczka”. Po kolejnym przyłożeniu dla Orkana i trafionym między słupy karnym zrobiło się 10:31 i było pewne, że goście wywiozą spod Wawelu zwycięstwo.

Trybuny pękały w szwach. Nie wszystko już zależy od Juvenii

Nie zamierzali się jednak zatrzymywać i dołożyli w samej końcówce jeszcze dwa przyłożenia. Tym samym Juvenia przegrała 10:41 i straciła szansę na zorganizowanie meczu finałowego. Nie straciła jednak nadziei na grę w tym finale. Za tydzień, w ostatniej kolejce, musi pokonać na wyjeździe Edach Budowlanych Lublin, inkasując punkt bonusowy, a jednocześnie liczyć na wysokie zwycięstwo Pogoni Siedlce z Ogniwem Sopot. Teraz jednak możliwość gry w finale nie jest zależna tylko od ich postawy.

– Mecz był na pewno ciekawy dla kibiców. Dużo walki i ponad 60 minut wyrównanej, twardej gry. Szkoda, że nie byliśmy skuteczni i konsekwentni w zdobywaniu punktów. Mieliśmy swoje szanse, których nie wykorzystywaliśmy. Orkan to zrobił. Myślę, że presja zrobiła swoje, ale też kluczowe było przyłożenie zdobyte przez gości po podaniu do przodu i gra faul w przegrupowaniach, która nas spowalniała i którą sygnalizowałem sędziemu. To nas wybijało z rytmu. Powinniśmy byli zdobyć w tym meczy przynajmniej trzy przyłożenia – podsumował spotkanie trener Juvenii Konrad Jarosz.

W niedzielę na trybunach stadionu na Błoniach pojawiło się niemal tysiąc widzów. Frekwencja na tym kameralnym obiekcie (i wymagającym remonto, co niedługo nastąpi) jeszcze nigdy nie była tak wysoka.

Największym sukcesem seniorów Juvenii w 15-osobowej odmianie rugby jest brązowy medal wywalczony w 2009 roku.

Juvenia Kraków – Orlen Orkan Sochaczew 10:41 (10:21)

Punkty:
Jurczyński 5, van Zyl 5 Orkan – Steenkamp 16, Meyer 15, Gadomski 10.