Juvenia z okazji jubileuszu odświeżyła swój herb [ZDJĘCIA]

W tym roku mija 115 lat od założenia Juvenii Kraków i 110 od otwarcia na Błoniach Parku Sportowego „Juvenia”. Klub, który szkoli dziś zawodniczki i zawodniki rugby oraz występuje w ekstralidze, zyskał nowy herb i spójną identyfikację wizualną.

Juvenia to dziś czołowy jeśli chodzi o szkolenie polski klub rugby (kiedyś wielosekcyjny). Dyscyplina ta pojawiła się przy Błoniach w 1956 roku, ale zniknęła niedługo później. Nie był to zresztą jedyny taki przypadek. W 1993 reaktywowano sekcję pod nazwą Rugby Club Kraków, a trzy lata później powrócono do nazwy Juvenia. W najwyższej lidze zespół zadebiutował w 2000 roku, dziewięć lat później wywalczył brązowy medal mistrzostw Polski, co do dziś jest największym sukcesem seniorów. Klub od lat słynie przede wszystkim ze szkolenia i wychowywania młodzieży.

– Jesteśmy trzecim najstarszym krakowskim klubem, założonym 8 grudnia 1906 roku. W naszym DNA jest szkolenie młodzieży i będziemy się go trzymać. W roku 115-lecia postanowiliśmy odmłodzić nasz herb i przygotować wizualizację klubu – mówi Rafał Budka, który w 2020 roku został nowym prezesem klubu.

Spotkali się dzięki klubowi z Sopotu

Herb i wizualizację przygotował krakowianin Jakub Malicki, który w ostatnich latach stworzył m.in. logo Socios Wisła. Współpracę z Juvenią rozpoczął po tym, jak krakowskim działaczom podobał się herb klubu rugby z Sopotu – Ogniwa. Wtedy okazało się, że dzieli ich tak niewielka odległość.Do pierwszego spotkania doszło przed wybuchem pandemii koronawirusa, a prace rozpoczęły się latem ubiegłego roku. Efekt został zaprezentowany 7 września.

– Nie chciałem tworzyć nowego znaku, ponieważ w przeszłości herb zmieniał się kilka razy. Zależało nam na zbudowaniu narracji, by znak był jednym z elementów marki. Juvenia ma bogatą historię, spełnia ważną misję społeczną, ale nie miałą dotąd jednego symbolu, z którym była kojarzona. Dotąd brakowało jednak komunikatu: "kim chcemy być jako Juvenia" – mówi Jakub Malicki.

Konserwatyzm i prostota

Dotąd w herbie Juvenii dominowały kolory biały i niebieski, teraz są to odcienie niebieskiego: błękitny i granatowy. – To królewskie kolory – podkreśla autor nowej identyfikacji. W podstawowej wersi herbu (jest też uproszczona) zobaczymy napis Juvenia Kraków, rok założenia i górne elementy nawiązujące do twierdzy – historii Krakowa. W centralnym miejscu znajduje się smok (symbolizuje siłę i moc), z zakręconym ogonem (nawiązanie do piłki rugby).

– Nie chciałem rysować komicznego ani amerykańskiego smoka. Forma miała być maksymalnie prosta i estetyczna – twierdzi Malicki.

– Myślę, że nowy herb doda nam dużo siły – mówi Marcin Morus, jeden z kapitanów pierwszej drużyny.

Na nowych strojach rugbystów i rugbystek zobaczymy nie tylko nowy herb, ale użyte w nowej wizualizacji romby, które nawiązują do łusek smoka. 


Jakub Malicki, autor nowego herbu i wizualizacji Juvenii
Jakub Malicki, autor nowego herbu i wizualizacji Juvenii