Kraków i Puszcza Niepołomicka. Zbliżają się II Letnie Igrzyska Europejskie Virtus

Karolina Kucharczyk, rekordzistka świata, mistrzyni paraolimpijska z 2012 i 2020 roku w skoku w dal fot. materiały prasowe

Kilkuset uczestników z 18 państw, 9 dyscyplin, 6 dni rywalizacji, 5 krakowskich obiektów – 17 lipca rozpoczną się II Letnie Igrzyska Europejskie Virtus dla sportowców z niepełnosprawnością intelektualną, wśród których nie zabraknie wielu medalistów ubiegłorocznych igrzysk paraolimpijskich w Tokio.

Sport osób niepełnosprawnych rozwija się błyskawicznie, czego dowodem są kolejne inicjatywy. Letnie Igrzyska Europejskie Virtus z udziałem osób z niepełnosprawnością intelektualną to młoda impreza, w Krakowie odbędzie się jej druga edycja. Pierwszy był Paryż, gdzie przed czterema laty reprezentanci Polski wywalczyli 24 medale w pięciu dyscyplinach.

W Krakowie i Puszczy Niepołomickiej

W Krakowie reprezentanci 18 państw z pięciu kontynentów powalczą w ośmiu dyscyplinach głównych (lekkiej atletyce, pływaniu, tenisie ziemnym, tenisie stołowym, koszykówce, piłce ręcznej, wioślarstwie, kolarstwie) i jednej pokazowej – badmintonie. Igrzyska zostaną rozegrane od 17 (tylko ceremonia otwarcia) do 23 lipca w obiektach WKS Wawel, hali Cracovii, hali Bronowianki, pływalni AWF Kraków i na terenie Puszczy Niepołomickiej (kolarstwo). Polacy najwięcej szans na medale upatrują w konkurencjach lekkoatletycznych. Ceremonie otwarcia (17 lipca o godzinie 18) i zamknięcia (23 lipca o godzinie 18) odbędą się w hali Wawelu.

Organizatorami igrzysk są Związek Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni-Razem” i federacja Virtus (World Intelectualimpairment Sport), która powierzyła Polsce kolejne ważne zawody dla sportowców niepełnosprawnych intelektualnie. Tylko w ostatnich latach w Bydgoszczy odbyły się mistrzostwa świata w lekkiej atletyce, a w 2020 Toruń był gospodarzem halowych mistrzostw świata w lekkiej atletyce.

– W tym roku nasz związek obchodzi jubileusz 30-lecia i bardzo zależy nam na tym, by prestiżowe igrzyska Virtus odbyły się na najwyższym światowym poziomie – mówi Dariusz Mosakowski, prezes Związku Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni-Razem”. 

Sport niepełnosprawnych na najwyższym poziomie

II Letnie Igrzyska Europejskie Virtus będą kolejną imprezą dla sportowców niepełnosprawnych, która gości w Krakowie. We wrześniu ubiegłego roku na stadionach Cracovii, Garbarni i Prądniczanki rozgrywane były mistrzostwa Europy w ampfutbolu, zakończone brązowymi medalami kadry Marka Dragosza. W maju na obiektach Garbarni i Wisły odbył się turniej finałowy Ligi Mistrzów w ampfutbolu, w którym piłkarze Białej Gwiazdy, aktualnie mistrzowie Polski, zajęli drugie miejsce.

Warto też przypomnieć, że osoby niepełnosprawne mogą startować w krakowskim maratonie od jego pierwszej edycji. Także pod Wawelem swoje korzenie ma charytatywna impreza biegowa Poland Business Run, wspierająca osoby po amputacjach.