Kraków może się stać centrum treningowym reprezentacji Polski!

Ośrodek Sporu i Rekreacji Kolna fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Polski Związek Piłki Nożnej przymierza się do budowy bazy treningowej dla reprezentacji młodzieżowych od U-15 do U-21. Ostateczne decyzje o lokalizacji mają zapaść w sierpniu, ale na dziś wszystko wskazuje na Kraków i tereny przy Ośrodku Sportu i Rekreacji Kolna. Są już nawet przygotowane mapy uwzględniające położenie boisk – dowiedzieli się dziennikarze Michał Knura z LoveKraków.pl i Kamil Kania z radia Weszło FM.

Za krakowską lokalizacją centrum mocno lobbuje Marek Koźmiński, pochodzący z Nowej Huty wiceprezes piłkarskiej centrali do spraw szkoleniowych. Związek prowadzi rozmowy na ten temat także z innymi miastami. Obiekty byłyby oddane do użytku za około dwa lata.

Koszty budowy kompleksu pokryje PZPN, który ma dostać na ten cel około 10 milionów euro z Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA). W jego skład ma wejść sześć lub siedem boisk – mały stadion do rozgrywania meczów, pełnowymiarowe boiska trawiaste treningowe oraz dwie płyty ze sztuczną nawierzchnią, w tym jedna kryta na zimę balonem. Planowane są także pomieszczenia do odnowy czy sale konferencyjne.

Jeżeli baza powstanie, to pod Wawel na konsultacje szkoleniowe będą przyjeżdżali piłkarze kadr narodowych od U-15 do U21. Wszystkie drużyny poza U-21 byłyby kwaterowane w hotelu ośrodka Kolna. Miasto musiałby wziąć na swoje barki jedynie unowocześnienie pokoi, za których wynajem płaciłby związek. Reprezentacja U-21 nocowałaby w jednym z hoteli w centrum Krakowa i dojeżdżała na treningi. Piłkarze korzystaliby z basenu i hali na Kolnej.

Świetna lokalizacja

Ogromnym atutem Krakowa jest lokalizacja. Kolna położona jest blisko autostrady i lotniska w Balicach. Niedługo ma się również rozpocząć budowa nowej drugi do ośrodka, o którą mieszkańcy apelują od lat. Na obecnej można stracić zawieszenie...

Szkoła dla trenerów również w Krakowie?

Plany związku obejmują nie tylko reprezentacje, ale również Szkołę Trenerów PZPN, która obecnie mieści się w Białej Podlaskiej. Jest to dobry ośrodek, ale trenerzy narzekają na dojazd. Jest bardzo prawdopodobne, że powstanie bazy będzie oznaczało przeniesienie szkoły do Krakowa.

Działki, na których miałby powstać ośrodek, należą do osób prywatnych. Po zapadnięciu ostatecznej decyzji o lokalizacji bazy, prawdopodobnie na jesień tego roku, rozpoczęłyby się rozmowy z ich właścicielami w sprawie wykupu.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza tam budowę obiektów przeznaczonych do sportu i rekreacji.

 

 


Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki
comments powered by Disqus