Kraków przejmuje na kilka lat finały Pucharu Polski siatkarzy

Tegoroczni zwycięzcy, siatkarze z Kędzierzna-Koźla fot. Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl

W 2024, 2025 i 2026 roku turnieje finałowe Pucharu Polski w siatkówce mężczyzn będą rozgrywane w krakowskiej Tauron Arenie.

W ostatni weekend lutego zawodnicy ZAKSY Kędzierzyn-Koźle odnieśli w Krakowie kolejny sukces. Wywalczyli Puchar Polski po raz czwarty z rzędu historii i dziesiąty w historii. W półfinale pokonali Aluron CMC Wartę Zawiercie, a w finale Jastrzębski Węgiel. Drużyna z województwa opolskiego nie miała sobie równych i nie straciła seta. W czasie dwóch dni rywalizacji najlepszych drużyn klubowych dopingowały tysiące kibiców.


Niedzielny finał oglądało 11 815 osób, co oznaczało ustanowienie nowych rekordów PP (6800 osób w Ergo Arenie Gdańsk w 2015 roku) i frekwencji na meczu klubowej siatkówki w Polsce. Dzień wcześniej kibiców było tylko nieco mniej, drugi półfinał przyciągnął 9 500 widzów. – To coś niesamowitego, gdy ogląda się tylu ludzi na trybunach i panuje tak wspaniała atmosfera. Nie patrzymy na rekordy, to bardziej zabawa dla dziennikarzy czy kibiców, my po prostu chcemy zwyciężać – mówił Aleksander Śliwka, kapitan ZAKSY i najlepszy zawodnik turnieju finałowego.

Umowa na trzy lata

Sukces odnieśli też organizatorzy, dlatego Polska Liga Siatkówki (PLS) porozumiała się z Krakowem w sprawie organizacji kolejnych turniejów. Siatkarskie weekendy czekają nas wiosną  2024, 2025 i 2026 roku. – Minutę po zakończeniu tegorocznego rozmawialiśmy, że warto to powtórzyć – mówi Artur Popko, prezes PLS.

W tym roku miasto zapłaciło PLS 395 tysięcy złotych z tytułu promocji gminy przy okazji imprezy. W 2021, gdy zawody bez udziału kibiców (z powodu pandemii) rozegrano w hali Hutnika, 250 tysięcy złotych.

W tym roku kibice siatkówki z Krakowa i innych części kraju zobaczą w Tauron Arenie kolejną edycję Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. W 20. w historii turnieju zagrają Francuzi (aktualni mistrzowie olimpijscy), Włosi (mistrzowie świata i Europy), Polacy (wicemistrzowie świata i brązowi medaliści mistrzostw Europy) i Słoweńcy (wicemistrzowie Europy). Spotkania odbędą się od 18 do 20 sierpnia i będą dla tych drużyn próbą generalną przed kolejnym euro.

Więcej o memoriale pisaliśmy w tym miejscu: