Kroczek w stronę III ligi. Drużyna Cracovii, która jeszcze nie rywalizuje, ma nowego trenera

Dawid Kroczek fot. cracovia.pl

Dawid Kroczek poprowadzi rezerwy Cracovii, które zostaną reaktywowane i w sezonie 2024/2025 wystąpią w małopolskiej IV lidze. 35-letni trener w przeszłości pracował m.in. z pierwszoligową Resovią.

Mimo młodego wieku Dawid Kroczek ma ponad 15-letnie doświadczenie w pracy szkoleniowej. W 2016 roku przebywał w Cracovii na stażu u Jacka Zielińskiego, trenera pierwszego zespołu. Prowadził UKS SMS Łódź, reprezentację Łódzkiego Związku Piłki Nożnej i kluby seniorskie z IV i III ligi.

Kariera Dawida Kroczka

Po poprzednim sezonie odszedł z Unii Skierniewice (III liga), z którą zakończył rozgrywki na siódmym miejscu. Pod jego wodzą zespół zanotował 15 zwycięstw, 8 remisów i 11 porażek. Do rozstania, umowę rozwiązano za porozumieniem stron, doszło po słabszej rundzie wiosennej, kiedy to drużyna zanotowała spadek o pięć pozycji. Dobrze poszło jej w Pucharze Polski. Dzięki wygranej na poziomie województwa łódzkiego skierniewiczanie mogli rywalizować na szczeblu centralnym.

W sezonie 2021/22 przez dziewięć miesięcy prowadził na zapleczu ekstraklasy Resovię. Przejął zespół po Radosławie Mroczkowskim, którego był asystentem. W I lidze miał średnią 1,4 punktu na mecz (9 zwycięstw, 8 remisów, 8 porażek), przegrał też w PP z Widzewem Łódź.

W Cracovii nie będzie wyłącznie trenerem. Powierzono mu także obowiązki szefa metodologii w drużynach juniorów do lat 17 i 19.

Reaktywacja Cracovii II

Rezerwy Pasów ostatni mecz rozegrały 17 czerwca 2023 roku w grupie IV III ligi. Wcześniej prezes Janusz Filipiak podjął decyzję o rozwiązaniu drużyny, a spowodowane to było polityką oszczędnościową ze względu na nałożony nadzór finansowy w przyznanej licencji na występy w ekstraklasie. Decyzji profesora nie popierał Jacek Zieliński, który próbował przekonać Filipiaka do innego modelu funkcjonowania „dwójki”. Powrót zespołu do rywalizacji zapowiedziała w listopadzie pełniąca obowiązki prezesa Elżbieta Filipiak, gdy jej mąż przebywał w szpitalu.

W grudniu, jeszcze przed śmiercią profesora, Małopolski Związek Piłki Nożnej wydał zgodę na udział Cracovii II w rozgrywkach IV ligi w sezonie 2024/2025. Za uchwałą zagłosowało 25 z 26 obecnych na posiedzeniu członków zarządu MZPN. Wcześniej na podstawie tych samych przepisów, by rezerwy zasłużonych klubów nie musiały rozpoczynać rywalizacji od najniższych szczebli, do IV ligi włączono Wisłę II Kraków, która po rundzie jesiennej jest liderem rozgrywek.


Celem Cracovii II będzie oswajanie zdolnych zawodników z seniorską piłką i awans do III ligi.