News LoveKraków.pl

Kryty basen na Prądniku Białym. Miastu nie starczy pieniędzy?

fot. Materiały ZIS w Krakowie

Bardzo wysokie oferty, znacznie przewyższające budżet, zostały złożone w przetargu na realizację pierwszego etapu nowego centrum sportowego na terenie KS Clepardia. W pierwszej kolejności miałby tam powstać m.in. kryty basen.

W Wieloletniej Prognozie Finansowej Krakowa na lata 2023-2026 na ten cel zapisane zostało 26 mln zł. W dokumentacji przetargowej Zarząd Infrastruktury Sportowej poinformował potencjalnych wykonawców, że na realizację zadania chce przeznaczyć 25 mln zł. Chętnych firm nie brakuje, ale wysokość ofert znacznie przekracza budżet. Najniższa opiewa na niespełna 55 mln zł, a najwyższa – na 85 mln zł.

W przetargu wystartowały:

1. Dombud z Katowic (75 mln 868 tys. zł)
2. Re-Bau z Krakowa (65 mln 774 tys. zł)
3. Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego z Bielska-Białej (84 mln 970 tys. zł)
4. Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Chemobudowa - Kraków (64 mln 670 tys. zł)
5. Texom z Krakowa (54 mln 661 tys. zł)
6. Konsorcjum firm Łęgprzem z Krakowa i MTM Budownictwo z Tarnowa (71 mln 560 tys. zł)

Brakuje kilkudziesięciu milionów złotych

ZIS nie poinformował jeszcze o unieważnieniu postępowania, ale jest to bardzo prawdopodobne. Rozstrzał między posiadanymi środkami a oczekiwaniami oferentów jest ogromny. To nie ta sytuacja, gdy brakuje kilkuset tysięcy lub kilku milionów, które można przesunąć z innych zadań. Najniższa oferta przekracza budżet o niespełna 30 mln zł. 

– Od początku uważałem, że środki na tę inwestycję są dwukrotnie niedoszacowane. ZIS pewnie też miał tego świadomość, ale każda kwota powyżej 50 mln zł już jest problemem w obecje sytuacji finansowej miasta. Pewnie w środę będziemy więcej wiedzieć, poruszę ten temat na posiedzeniu komisji sportu – mówi radny miejski Jakub Kosek.

Basen KS Clepardia. Inwestycja zaplanowana w trzech etapach

W ciągu ostatnich kilkunastu lat w Krakowie powstało dziesięć krytych basenów. Do końca roku otwarty ma zostać kolejny, przy Szkole Podstawowej nr 144 na os. Bohaterów Września w Mistrzejowicach. Mimo to, na terenie miasta są jeszcze rejony, w których brakuje pływalni. Od lat o tego typu obiekt dopominają się mieszkańcy Prądnika Białego, najbardziej zaludnionej dzielnicy Krakowa.

Basen w tym rejonie jest planowany na działce przy ulicy Mackiewicza 14, gdzie przez lata funkcjonowało kąpielisko otwarte, zamknięte z powodu złego stanu technicznego. Projekt zakłada wyburzenie budynku i powstanie nowego o dwóch kondygnacjach naziemnych. Na parterze i pierwszym piętrze mają powstać dwa baseny (25x15m i 12x7m) z jacuzzi i saunami, boiska do squasha, siłownia, dwie sale fitness z szatniami, czterotorowa kręgielnia, pomieszczenia biurowe i restauracja.

W część podpiwniczonej zaprojektowana została wrotkarnia z kolejnymi szatniami i parking na 41 samochodów. Zachowane zostaną zewnętrzne place parkingowe dla około 60 aut. Planowana jest także budowa nowego boiska do piłki nożnej o sztucznej nawierzchni i widowni z konstrukcji stalowej oraz placu przed wejściem głównym.

W drugim etapie miałyby powstać m.in. baseny zewnętrzne z plażą i placami zabaw (jeden wodny). Inwestycje miałyby dopełnić dwa skateparki (wewnętrzny i zewnętrzny).Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały