Liga Mistrzów w ampfutbolu na obiektach Wisły i Garbarni. Biała Gwiazda celuje w puchar

Ampfutboliści Wisły Kraków mają apetyty przełamać turecką dominację w Lidze Mistrzów fot. Amp Futbol Polska/materiały prasowe

Od piątku do niedzieli krakowskie stadiony Garbarni i Wisły będą gościć najlepsze drużyny Europy w ampfutbolu. W trzecim w historii dyscypliny turnieju Ligi Mistrzów apetyty na triumf ma Biała Gwiazda – aktualni mistrzowie Polski.

– Na te zawody czekaliśmy odkąd tylko zdobyliśmy mistrzostwo kraju. Chcemy jak najlepiej zaprezentować wielką siłę naszego kraju i ligi na arenie międzynarodowej - mówi Krystian Kapłon, pomocnik Wisły. – Nie trzeba nas dodatkowo motywować, ale spadek Białej Gwiazdy do I ligi w piłce jedenastoosobowej sprawia, że tym bardziej chcemy osiągnąć sukces i dobrą postawą w ampfutbolowej Champions League nieco osłodzić kibicom te trudne dni – zaznacza Kapłon.

Przerwać turecką dominację

– Mamy umiejętności i ambicje, by powalczyć nawet z Turkami – zapowiada Kamil Grygiel, napastnik Wisły Kraków. Gospodarze uniknęli mistrza Turcji w fazie grupowej, ale mogą na niego trafić w półfinale lub finale, a kluby z tego kraju wygrały obie dotychczasowe Ligi Mistrzów. Turecka ekstraklasa jest jedyną na świecie w pełni zawodową ligą, więc nic dziwnego, że Etimesgut Ankara porównywany jest z Realem Madryt w piłce jedenastoosobowej. Warto podkreslić, że to właśnie tureckie drużyny wygrywały zmagania w dwóch poprzednich edycjach Ligi Mistrzów w tej dyscyplinie.

Polacy też radzili sobie nieźle. W 2019 roku ampfutboliści Legii Warszawa zajęli trzecie miejsce, a dwa lata później (w 2020 roku turniej nie odbył się ze względu na pandemię covid-19) ulegli dopiero w finale Sahinbeyowi Gaziantep.

Gwiazdy w Krakowie

Pełno gwiazd jest jednak również wśród innych uczestników turnieju w Krakowie. Manchester City przyjedzie m.in. z czołowymi reprezentantami Anglii Michaelem Chambersem i Jamiem Tregaskissem, zaś Sporting Montelabbate ma w kadrze nie tylko graczy włoskiej drużyny narodowej, ale również dwóch wicemistrzów Europy sprzed roku. Od Hiszpanów, którzy zdobyli srebrny medal podczas niedawnego turnieju w Krakowie roi się w zespole Flamencos Amputados Sur.

To właśnie zespół z Malagi będzie najgroźniejszym rywalem Wisły Kraków w fazie grupowej. – Ich skład niemal w całości pokrywa się z reprezentacją Hiszpanii. Ta drużyna to fenomenalny David Mendes i reszta – uważa Kamil Grygiel.

Drużynę Białej Gwiazdy stanowią głównie reprezentanci Polski, ale dla niemal wszystkich gra w Lidze Mistrzów jest nowością. Doświadczenie z tych rozgrywek mają tylko Jakub Kożuch i Nigeryjczyk Abayomi-Alabi Bamgbopa, którzy z Legią Warszawa zdobyli srebrne i brązowe medale Champions League.

Azerowie nie przyjechali. Transmisje w TV

Biała Gwiazda w meczu otwarcia Ligi Mistrzów zagra w piątek o 10:00 z gruzińskim AFC Tbilisi, a o 13:30 czeka ją starcie z Flamencos Amputados Malaga. W sobotę Wisła miała zagrać Qarabagiem Agdam, ale Azerbejdżanie z powodu problemów logistycznych wycofali się z turnieju.

Wszystkie piątkowe i sobotnie mecze Ligi Mistrzów rozgrywane będą na stadionie Garbarni Kraków, a finałowe, decydujące starcia odbędą się przy ulicy Reymonta. Wstęp na wszystkie mecze jest bezpłatny. Kibice, którzy nie zdołają pojawić się na meczach w Krakowie, będą mogli obejrzeć wszystkie spotkania Ligi Mistrzów w aplikacji TVP Sport, na sport.tvp.pl i na Facebooku EAFF. Spotkania Wisły transmitowane będą również na facebookowej stronie Amp Futbol Polska. Ambasadorem turnieju jest Jakub Błaszczykowski.

Liga Mistrzów EAFF 2022

Piątek, 20 maja (mecze na Stadionie Garbarni, ul. Rydlówka 23)

10:00, grupa A: Wisła Kraków (Polska) - AFC Tbilisi (Gruzja)

11:45, grupa B: Etimesgut Ankara (Turcja) - Manchester City (Anglia)

12:30, grupa B: Sporting Montelabbate (Włochy) - Olympique Jouy-le-Moutier (Francja)

13:30, grupa A: Wisła Kraków - Flamencos Amputados Malaga (Hiszpania)

16:30, grupa B: Etimesgut Ankara (Turcja) - Olympique Jouy-le-Moutier (Francja)

Sobota, 21 maja (mecze na Stadionie Garbarni, ul. Rydlówka 23)

10:00, grupa A: AFC Tbilisi (Gruzja) - Flamencos Amputados Malaga (Hiszpania)

11:45, grupa B: Etimesgut Ankara (Turcja) - Sporting Montelabbate (Włochy)

11:45, grupa B: Manchester City (Anglia) - Olympique Jouy-le-Moutier (Francja)

16:00: I półfinał (z udziałem Wisły Kraków, jeśli awansuje)

18:00: II półfinał

Niedziela, 22 maja (mecze na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana, ul. Reymonta 20)

15:00: mecz o 5. miejsce

17:00: mecz o 3. miejsce

19:00: finał