Mistrzowski zespół sprzed stu lat trafił na stroje piłkarzy [ZDJĘCIA]

fot. cracovia.pl
Podczas sobotniego meczu z Jagiellonią Białystok (początek o godzinie 17.30 na stadionie przy ulicy Kałuży) piłkarze Cracovii wystąpią w specjalnych koszulkach. Stroje meczowe poświęcone mistrzowskiej drużynie z 1921 roku będą unikatowe - związane ściśle z datą 21 sierpnia i stuleciem pierwszego tytułu i zostaną użyte tylko raz.


Sobotni mecz rozegrany zostanie w dniu szczególnym dla środowiska Cracovii. 21 sierpnia 1921 roku rozpoczęły się drugie w historii oficjalne mistrzostwa Polski w piłce nożnej, ale pierwsze zakończone wyłonieniem zwycięzcy (w 1920 zmagania zawodników przerwała wojna polsko-bolszewicka). Mecze z udziałem pięciu drużyn – Cracovii, Polonii Warszawa, Warty Poznań, Pogoni Lwów i Łódzkiego Klubu Sportowego – trwały do 30 października. Tytuł zdobyły Pasy, które nie przegrały żadnego meczu, a najlepszym strzelcem z dziewięcioma golami został Józef Kałuża.

Cracovia uczci legendarną drużynę w czasie najbliższego spotkania ligowego. W centralnym miejscu biało-czerwonych koszulek umiejscowione zostało najpopularniejsze zdjęcie grupowe drużyny z 1921 roku, obecne na dawnej okładce "Przeglądu Sportowego". 

– Dziękujemy zespołowi pisma i redaktorowi naczelnemu Pawłowi Wołosikowi  za zgodę na użycie go na naszych strojach – pisze w swoim serwisie internetowym krakowski klub.

Herb Cracovii na tym wyjątkowym komplecie zostanie ozdobiony mistrzowskimi laurami i datą roczną, umieszczoną tuż pod godłem. Stosowny napis, przypominający o pierwszym mistrzostwie Polski, znajdzie się również na tylnej części kołnierza sobotnich strojów.