Mityng lekkoatletyczny w Kobierzynie

fot. pixabay.com

W środę 17 maja na boisku KS Victoria odbędzie się 22. mityng lekkoatletyczny dla osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną. Organizatorzy spodziewają się 250 zawodników z siedmiu placówek.

W kobierzyńskim szpitalu zawody sportowe mają długa tradycję. Pierwsze zostały rozegrane w 1999 roku. Ze względu na obostrzenie epidemiczne związane z pandemią koronawirusa miały dwuletnią przerwę. Mityng odbywa się w ramach Tygodnia Osób Niepełnosprawnych „Kocham Kraków z wzajemnością”.

– Wysiłek fizyczny, zwłaszcza ten na świeżym powietrzu, nie tylko pomaga utrzymać w dobrej formie nasze ciało, ale działa także na psychikę, dając ujście niekiedy trudnym i bolesnym emocjom. Element rywalizacji, a jednocześnie zasada, że każdy z zawodników jest zwycięzcą, bo potrafił pokonać jakąś własną słabość, ma szczególny wymiar terapeutyczny – mówi Maciej Bóbr, rzecznik prasowy Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie.

Lekkoatletyka, przeciąganie liny i konkurs plastyczny

Organizatorzy spodziewają się udziału około 250 zawodników i zawodniczek z siedmiu placówek zajmujących się pomocą osób po lub w trakcie kryzysu psychicznego oraz z opieką nad osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Jest to jedyna w kraju tak duża impreza sportowa dla osób z tego rodzaju niepełnosprawnością pozostających w trakcie leczenia lub rehabilitacji. Najliczniejsza będzie oczywiście reprezentacja szpitala Babińskiego.

Drużyny wezmą udział w tradycyjnych konkurencjach sportowych – biegi indywidualne i sztafetowe, rzuty (piłeczką palantową i piłką lekarską), a także w przeciąganiu liny i konkursach plastycznych. Zespól przygotowują totemy i transparenty wykonane pod przy wsparciu terapeutów zajęciowych.

Udział jest zwycięstwem

Mityng rozpocznie tradycyjny przemarsz reprezentacji uczestniczących w zawodach. Następnie odbędzie się pierwsza konkurencja – Bieg Mityngowy o Puchar Dyrektora Szpitala, a po nim biegi sprinterskie i przeciąganie liny. Po prezentacji totemów i transparentów w ramach konkursu plastycznego towarzyszącego rywalizacji sportowej, odbędą się konkurencje rzutowe – rzut piłką lekarską, rzut piłeczką palantową, skok w dal z miejsca oraz specjalnie dla seniorów – rzut do celu.

Całość zakończy sztafeta wahadłowa 4x100 m. Medale i puchary otrzymają zwycięzcy poszczególnych konkurencji, natomiast nagrody przewidziano dla wszystkich. – Już sam udział jest zwycięstwem – nad własną chorobą, słabością czy niepełnosprawnością – podkreśla Maciej Bóbr.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki