MŚ w piłce ręcznej. 21 meczów w Krakowie, zagra też reprezentacja Polski

Archiwum fot. Krzysztof Kalinowski

32 drużyny narodowe będą się bić o miano najlepszej na świecie w piłce ręcznej. Wśród nich będą polscy szczypiorniści, których zobaczymy również w Krakowie. Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn rozpoczną się 11 stycznia 2023 roku.

Organizatorami MŚ jest Polska i Szwecja. W sumie fani szczypiorniaka będą mogli obejrzeć 112 spotkań. 61 zostanie rozegranych w Polsce, z czego 21 w krakowskiej Tauron Arenie. Wiadomo już, że krakowianie będą mogli emocjonować się występami polskich sportowców w walce o ćwierćfinały.

Kraków prymusem, prezydent miłośnikiem sportu

Słodkich słów względem Krakowa i Małopolski, ale również rządzących nimi polityków, nie szczędził prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce. – Po 2016 roku poszła w świat opinia, że Kraków i Polska to znakomici organizatorzy, a prezydent Jacek Majchrowski i marszałek Witold Kozłowski to miłośnicy sportu i mecenasowie, bez których sport w kraju nie istniałby – stwierdził Henryk Szczepański.

– Dziś, podpisując dokumenty o współpracy, jesteśmy przekonani, że podpisujemy je ze znakomitymi patronami – dodał.

Prezydent Jacek Majchrowski powiedział, że to kolejna wielka impreza goszcząca w Krakowie i jako miasto jesteśmy już do tego przyzwyczajeni. Podkreślił, że nie na darmo budowana była arena, co pokazują nie tylko wydarzenia sportowe.

Egzamin przed IE?

– Wszystko, co robimy, jest świetnie zorganizowane, ale też jako miasto zapewniamy zajęcia pozasportowe. Nie samym sportem człowiek żyje i po jednym czy drugim meczu z czasem też coś musi zrobić. To atut Krakowa, dzięki któremu wszyscy tutaj przyjeżdżają – powiedział prezydent.

M.in. o ekwiwalencie reklamowym (1,5 mld euro) i setkach tysięcy kibiców na trybunach mówił marszałek małopolski Witold Kozłowski. Dodał również, że tego typu imprezy są sprawdzianami przed „najważniejszą imprezą, jaką są Igrzyska Europejskie w 2023 roku”.

– Ten nasz wspólny udział jest dowodem na to, jaki jest nasz stosunek do IE. Chcemy pokonać wszelkie przeszkody, żeby doprowadzić do organizacji igrzysk – podkreślił Witold Kozłowski.