„Na dłuższą metę”. 1 lipca wystartują zapisy do Cracovia Półmaratonu Królewskiego

6. PZU Cracovia Półmaraton Królewski w 2019 roku fot. LoveKraków.pl

Trudno przewidzieć, w jakiej rzeczywistości przyjdzie nam żyć i uprawiać sport za cztery miesiące. Organizatorzy krakowskich biegów liczą jednak, że 17 października uda się przeprowadzić półmaraton z udziałem pięciu tysięcy osób.

Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie przedstawił w czwartek kalendarz imprez na drugą połowę roku. 17 października planowana jest siódma edycja Cracovia Półmaratonu Królewskiego, czyli najmłodszego z trójki największych biegów odbywających się pod Wawelem. Limit startujących wyniesie pięć tysięcy osób, w tym pobiegnie maksymalnie 250 uczestników, którzy nie przyjęli szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Zapisy ruszą 1 lipca na specjalnej stronie internetowej. Formularz będzie dostępny do 6 października lub do dnia, w którym skończą się wolne miejsca. Możliwe, że zarejestrować uda się także 15 i 16 października w biurze zawodoów.

Meta tradycyjnie w Tauron Arenie

– Mamy nadzieję, że lista startowa szybko się zapełni, a potem pięć tysięcy osób pobiegnie ulicami miasta. Czekamy na ukazanie się przepisów, rozporządzenie rządu może się pojawić jeszcze w tym tygodniu. Na tę chwilę jest tak, że każdy z uczestników będzie musiał złożyć oświadczenie, że przyjął szczepionkę, nie przyjął lub przechorował – mówi Krzysztof Kowal, dyrektor ZIS.

Miasto planuje imprezę, ale jest świadome, że w październiku sytuacja może się zmienić. Rozpatrywanych jest więc kilka wariantów, ale na razie numerem jeden jest ten z pięcioma tysiącami uczestników. – Dostosujemy się do stanu prawnego na dzień 17 października – zapowiada Krzysztof Kowal.

Ponad 21-kilometrową trasę półmaratonu trzeba będzie pokonać w maksymalnie trzy godziny. Tradycyjnie bieg rozpocznie się na ulicy Lema pod Tauron Areną i zakończy na płycie hali widowiskowo-sportowej. Każdy otrzyma medal, natomiast najlepsi wśród mężczyzn i kobiet mogą liczyć nagrody finansowe (10, 8 i 6 tys. zł za miejsca 1-3). Premie zostaną także przyznane osobom niepełnosprawnym (1500 i 1000 i 500 zł za miejsca na podium).

Dostępnych będzie 3,5 tys. pakietów startowych z koszulką (od 1 lipca do 31 sierpnia obowiązuje najniższa kwota 100 złotych) i 1,5 bez w niższej cenie 70 złotych.

– Zawsze cieszymy się z rekordowej liczby uczestników i dobrych czasów, ale w tym roku najważniejszy będzie powrót i bezpieczeństwo startujących oraz wielu osób zaangażowanych w organizację – podkreśla Magdalena Nowak-Obrzut, zastępca dyrektora ZIS ds. marketingu i organizacji imprez sportowych.

Powrót do normalności. "Na dłuższą metę"

7. Cracovia Półmaraton Królewski odbędzie się pod hasłem „Na dłuższą metę”, które pojawi się na koszulkach. Ma ono podkreślić relacje pomiędzy organizatorem biegu a zawodnikami, którzy byli razem w trudnym czasie pandemii, a teraz chcą wracać do normalności.

– Hasło ma pokazać, że obie strony są ze sobą pomimo wszystko, na dłuższą metę – wciąż razem. Między nami wytworzyły się dłuższe i silne relacje pozwalające być razem i wspierać się – podkreśla Magdalena Nowak-Obrzut.

Sportowe półrocze

Na 3 października planowany jest także Bieg Trzech Kopców. Na razie organizatorzy nie podali wiele szczegółów, ale planują zorganizować imprezę z dwoma tysiącami uczestników.

W drugim półroczu czekają nas także inne imprezy sportowe. Od 9 do 11 lipca w Tauron Arenie Kraków rywalizować będą siatkarze w ramach Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. W sierpniu (5-8) drużyny PlusLigi w czteroosobowych składach będą walczyć na obiekcie KS Wanda w Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki na piasku, a 15.08 przy stadionie Cracovii zakończy się 78. Tour de Pologne. Wrzesień upłynie na zmaganiach grupy A mistrzostw Europy w siatkówce z udziałem reprezentacji Polski (Tauron Arena, 2-8.09) i mistrzostwach Europy w ampfutbolu (12-19.09).